Jak leczyć niemowlę
22 kwietnia, 2009Nawet zwykły katar czy lekko podwyższona temperatura u niemowlęcia wydaje się kataklizmem. Warto wiedzieć, jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i jak pielęgnować chorego malucha.
Czasami czujność lekarzy wydaje się przesadna, a konieczność częstych kontrolnych wizyt z maluszkiem w przychodni męcząca. Weź jednak pod uwagę to, ze dzięki profesjonalnej opiece medycznej wiesz, ze dziecko prawidłowo się rozwija i nic mu nie grozi. A ty możesz spokojnie oddać się swojej roli – być rodzicem i cieszyć się z tego.
Wybierz dobrego lekarza dla maluszka
Wybór dobrego, doświadczonego, życzliwego lekarza dla niemowlęcia to sprawa wielkiej wagi. Konsekwencje trafnej lub chybionej decyzji wy i wasze dziecko będzie ponosić przez całe lata. Warto dobrze przemyśleć, komu powierzycie czuwanie nad waszym największym skarbem. Jeszcze przed narodzeniem malucha rozmawiaj z młodymi mamami i dowiaduj się, czy są zadowolone z lekarzy swoich maluchów. Lekarz, którego wybierzecie powinien mieć specjalizację z pediatrii, medycyny rodzinnej lub interny oraz długą praktykę. Ważne jest, by jego gabinet znajdował się niedaleko waszego domu (trudno jest jechać przez całe miasto w środku zimy z gorączkującym maluchem albo czekać aż doktor dotrze do małego pacjenta) i żeby lekarz był dostępny przez całą dobę pod telefonami (powinien dać wam numery do pracy, do domu, komórkowy oraz na wszelki wypadek do kolegów, którzy go mogą zastąpić, gdyby zaszła taka konieczność).
Umówcie się na pierwszą wizyt´ z upatrzonym lekarzem, żeby sprawdzić, czy jest uprzejmy, sympatyczny, czy budzi w was zaufanie, czy ma dobry kontakt z maleństwem, czy wystarczająco dużo czasu poświęca pacjentowi, jest wnikliwy i uważny, czy cierpliwie odpowiada na wszystkie wasze pytania. Jeśli „zdał egzamin", będziecie wiedzieli, że wasze dziecko jest pod dobrą opieką.
Na wizyty chodź uzbrojona w notatnik
Nie bój się zadawać dużo pytań lekarzowi. Zanim wyruszysz na wizytę do przychodni (gabinetu), zapisuj sobie wszystkie pytania dotyczące zdrowia i rozwoju maleństwa, które przychodzą ci do głowy między kolejnymi wizytami kontrolnymi. Będziesz miała pewność, że nie zapomnisz o niczym ważnym. Trudno nie stracić głowy, kiedy musisz ubierać, rozbierać, zabawiać i uspokajać malucha podczas badania i szczepienia. Odpowiedzi doktora też możesz sobie skrótowo zanotować. Dobry lekarz nie będzie zdziwiony ani zniecierpliwiony tym, że przychodzisz do niego z całą listą pytań. A ty zyskasz pewność, że możesz się do niego zwrócić z każdym, nawet błahym problemem.
Wizyty kontrolne są niezbędne
Ze zdrowym niemowlęciem trzeba odbyć w ciągu pierwszego roku jego życia 7-8 wizyt kontrolnych, które przypadają w odstępach 4-6-tygodniowych. Na pierwszą wizytę do gabinetu wybranego lekarza wybierzecie się, gdy w drugim miesiącu życia dziecka. Wcześniej, w 1.-2. tygodniu po porodzie pediatra odwiedzi noworodka w domu. Podczas wizyt kontrolnych lekarz kontroluje rozwój fizyczny i psychoruchowy malca, sprawdza, czy dobrze przybiera na wadze i prawidłowo rośnie. Wtedy wykonywane są również szczepienia ochronne. Jeśli dziecko choruje, wizyt będzie oczywiście więcej.
Wizyta lekarza w domu
Jeśli niemowlę, które nie ukończyło 6. miesiąca życia ma gorączkę powyżej 38 st. C, nie wahaj się, dzwoń po lekarza nawet w nocy. Stan tak małego dziecka bardzo szybko się pogarsza, nie można czekać.
Wzywaj lekarza, jeśli maluch kilkakrotnie wymiotuje, ma silną biegunkę, jest osłabiony, apatyczny, „leje się" przez ręce oraz kiedy widzisz, ze rozpaczliwie płacze, bo coś go boli.
Jeśli panuje epidemia grypy czy innej choroby zakaźnej, lepiej unikać wizyt w przychodni (dziecko łatwo może się zarazić od innych pacjentów). Wtedy trzeba wzywać lekarza do domu nawet przy niegroźnych objawach gorszego samopoczucia u malca.
Dobry pomysł:
Foto: Istockphoto.com