Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Jak dbać o mleczne ząbki

Jak dbać o mleczne ząbki
 Macierzyństwo

Jak dbać o mleczne ząbki

14 kwietnia, 2009

Próchnica zębów mlecznych jest znacznym problemem społecznym. Okazuje się, że co trzeci przedszkolak "maluszek" ma próchnicę, w średniakach już co drugie dziecko, a w starszakach – mają ją niemal wszystkie dzieci! Ta smutna statystyka jest wynikiem powszechnego przekonania, że o mleczaki nie warto dbać, bo i tak wypadną. Nic bardziej mylnego!

lek. stom. Barbara Krukowska-Nikitiuk z Centrum Stomatologii Dzieci i Młodziezy ELEFANT

Szczoteczka do zębów

Kiedy dziecko jest bardzo małe, wystarczy jeśli opanuje umiejętność czyszczenia zębów bez użycia pasty. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie. Mycie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, gdyż jest to najskuteczniejsza metoda usuwania płytki bakteryjnej. Naukę posługiwania się szczoteczką dobrze jest potraktować jak zabawę, wówczas maluch na pewno się do niej nie zniechęci. Niech dziecko, obserwując siebie w lustrze, po prostu naśladuje po Tobie czyszczenie zębów. Zademonstruj mu okrężne ruchy, jakie należy wykonywać szczoteczką, tak aby wszystkie ząbki zostały dokładnie wyczyszczone. Pamiętaj też o czyszczeniu języka.

Pasta do zębów

Zanim pozwolisz dziecku używać pasty do zębów, upewnij się, że umie dokładnie wypłukać usta i wypluwać wodę. Od drugiego roku życia do mycia wprowadzamy śladową ilość pasty do zębów z fluorem. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i wpływa na ich lepszą ochronę.

2-3 minuty po każdym posiłku

Staraj się nie zaniedbywać tego obowiązku i dopilnuj, by Twój maluch mył zęby przez dwie, trzy minuty po każdym posiłku. Tylko dzięki Twojemu codziennemu zaangażowaniu wpoisz dziecku ten nawyk i nauczysz go higieny jamy ustnej. Pamiętaj też, aby po wieczornym myciu ząbków dziecko nic już nie jadło i nie piło słodkich płynów – może wypić tylko przegotowaną wodę, a jeśli zdarzy się inaczej, powinno jeszcze raz powtórzyć wieczorną toaletę.

Wizyty u stomatologa

Co 3-4 miesiące odwiedzajcie stomatologa – dzięki częstym wizytom dziecko oswoi się z gabinetem dentystycznym. Lekarz stomatolog skontroluje stan jamy ustnej dziecka, może zaproponować lakierowanie lub lakowanie ząbków, co zwiększy odporność mleczaków na działanie kwasów.

Co 3 miesiące wymień szczoteczkę – nowa szczoteczka czyści skuteczniej, a ponieważ wszystko co nowe jest atrakcyjne, Twoje dziecko z większym zapałem będzie jej używać!

W trosce o zdrowe zęby dziecka pamiętaj o stosowaniu odpowiedniej diety. Ogranicz podawanie słodkich napojów i słodyczy. Ustal wspólnie z dzieckiem tylko jeden dzień w tygodniu, w którym będziecie jeść słodycze – na przykład w niedzielę!

 

 

Inne Artykuły: