Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Mały alergik / Jak dbać o alergika

Jak dbać o alergika
 Macierzyństwo,

Jak dbać o alergika

14 kwietnia, 2015

Jeśli już wiesz, że kaszel, katar, swędzenie oczu czy krostki na buzi są spowodowane tym, że Twój maluch ma alergię, musisz wykryć, co powoduje kłopoty. Dopiero wówczas możesz zacząć skutecznie leczyć malca. Jak zatem zadbać o zdrowie małego alergika?

Dagmara Osińska

Poradź się lekarza
Upewnij się na co konkretnie jest uczulone Twoje dziecko. W tym celu wybierz się do alergologa – na pewno zapyta czy w Twojej rodzinie są alergicy, jak rozwija się Twój maluch, czy choruje, co je. Lekarz zasugeruje zastosowanie diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu z diety malca – przynajmniej na jakiś czas podejrzanych produktów.

Obniż temperaturę panującą w pokoju
W przypadku kiedy dziecko ma kłopoty ze skórą, oznacza to, że nie lubi ona gorąca ( łatwo się poci, co może powodować podrażnienia). Najlepiej, gdy temperatura w pokoju nie przekracza 21°C.

Używaj tylko spradzonych, nieuczulających kosmetyków
Do wanienki z wodą wlewaj specjalne płyny, tzw. emolienty, które możesz kupić w aptece. Wytwarzają one specjalną barierę, która chroni skórę przed ucieczką wody i uzupełnia jej braki.

Nie kupuj wełnianych ubrań
Znajdują się w nich składniki, które u wrażliwych malców czasem powodują podrażnienia. Jeśli już zakładasz dziecku wełniany sweter, pamiętaj, że musi pod nim mieć bawełnianą koszulkę ( taką, by wełna nie stykała się ze skórą).

Koniecznie pierz nowe ubrania i używaj delikatnych proszków.
Pamiętaj o tym – nawet wtedy, gdy ciuszki są ze stuprocentowej bawełny. Do prania używaj antyalergicznych proszków (np. Jelp).

Eliminuj roztocza domowego kurzu
Kryją się one wszędzie, gdzie gromadzi się kurz – w fotelach, dywanach, kocach, materacach…Zadbaj o to, żeby usunąć z pokoju malca dywany, tapicerowane meble i zasłony. Najlepiej, jeśli kupisz drewniane łóżeczko, a na materac nałożysz specjalny, antyalergiczny pokrowiec (nieprzepuszczający roztoczy). Mieszkanie sprzątaj na mokro lub używając specjalnych odkurzaczy dla alergików.

Uwaga na rośliny
Jeśli po wyjściu na spacer w piękny, słoneczny dzień Twojemu dziecku łzawią oczy, swędzi go nos, możesz podejrzewać uczulenie. Ważne, aby w okresie największego pylenia nie wychodzić z malcem na spacery.

Zwierzęta też uczulają
Królik, kot, świnka – to najbardziej uczulające zwierzęta. Pilnuj, aby zwierzę nie spało w pokoju malucha, a w przypadku bardzo silnej alergii, zmuszony będziesz niestety oddać zwierzaka.

Foto: Wioletta Piotrowska

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: