Inspirander
Gdy brzuszek boli
 Choroby dziecięce,

Gdy brzuszek boli

14 kwietnia, 2015

Maluch na przyjęciu urodzinowym zjadł za dużo tortu, zapomniał o umyciu rąk przed posiłkiem, zjadł coś nieświeżego, a może w jego organizmie panoszy się wirus lub pasożyty? Co robić, gdy pociecha skarży się na ból brzuszka, ma nudności lub torsje?

Ból brzucha u dziecka może być objawem różnych kłopotów zdrowotnych. Nie można go więc lekceważyć. Przyczyną dolegliwości mogą być wirusy lub bakterie, które dostały się do organizmu dziecka. Może to być skutek zatrucia pokarmowego, a nawet objaw alergii pokarmowej.

Brzuszek – centrum świata

Dzieci najczęściej nie potrafią określić, gdzie je dokładnie boli. Często uskarżają się na ból brzucha, choć nic im nie dolega. Małe dzieci nawet przy zapaleniu płuc mogą twierdzić, iż ośrodkiem bólu jest brzuch. Dzieje się tak dlatego, że brzuch jest dla nich jakby centrum ciała, “pępkiem świata”. To tutaj, w ich odczuciu, koncentrują się wszelkie dolegliwości. Aby dociec, co tak naprawdę dolega malcowi, dobrze jest więc zadać mu szczegółowe pytania i bacznie go obserwować.

Dieta podczas grypy żołądkowej

Podawaj dziecku dużo napojów – najlepsza jest herbata, szczególnie zielona lub miętowa, oraz woda, natomiast unikaj soków! W trakcie choroby i kilka dni po niej wyklucz z diety dziecka słodycze, jajka, mleko i jego przetwory, tłuste potrawy, a także kwaśne soki i owoce. Grypa żołądkowa dokucza zwykle między styczniem a marcem. Najczęściej atakuje właśnie dzieci, a w dodatku wirus bardzo łatwo się przenosi. W trakcie choroby pociecha musi dużo pić!

 

Gdy cierpi psyche

Bycie przedszkolakiem nie jest łatwe, a bóle brzuszka u dziecka uczęszczającego do przedszkola są często reakcją na stres. Zazwyczaj zdarzają się, gdy maluch się boi lub jest zdenerwowany. Pamiętajmy też, iż przedszkolak, mimo iż jest taki “dorosły” i samodzielny, nadal potrzebuje uwagi rodziców, a ból brzucha może być próbą zwrócenia uwagi na siebie, na własne potrzeby. Należy więc rozmawiać z dzieckiem, rozmawiać z wychowawczynią, aby trzymać rękę na pulsie. Gdy podłożem bólów brzucha są cierpienia duchowe, wówczas dziecko skarży się na ból całego brzuszka (tzw. rozlane bóle). W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc psychologa.

Ważne płyny

Gdy dziecko cierpi z powodu zatrucia pokarmowego, nie podawaj mu nic do jedzenia. Pamiętaj, by piło dużo wody (lub gastrolitu) – przez najbliższe 24 godziny optymalnie 200 mililitrów płynów na 1 kg wagi ciała!

Niechciani mieszkańcy

Nawracające bóle brzucha (często pojawiające się po posiłku) mogą świadczyć o pasożytach. Jeśli w przewodzie pokarmowym malucha zadomowią się pasożyty (owsiki, lamblie, glista), pojawiają się różne dolegliwości: wymioty, biegunka, czy też nawracające luźne stolce, zaparcia, wzdęcia (w zależności od rodzaju pasożyta). Mogą także wystąpić reakcje uczuleniowe, takie jak pokrzywka, utrata masy ciała oraz brak apetytu. Aby upewnić się co do obecności pasożytów, zalecane jest badanie kału dziecka.

Warto zastosować kilka prostych rozwiązań, by zmniejszyć ryzyko “wizyty” niechcianych mieszkańców – nauczmy malucha, by dokładnie mył ręce po każdym pobycie w toalecie oraz przed każdym posiłkiem, obcinajmy dziecku paznokcie na krótko, myjmy porządnie owoce i warzywa.

 

Brudne rączki i spółka

Źle umyte owoce, brudne ręce, nieprzegotowana woda do picia, przejedzenie na urodzinach przyjaciela – to czynniki nierzadko prowadzące do infekcji żołądkowo-jelitowej, jednego z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci. Jak objawia się taka infekcja? Najpierw pociecha traci apetyt. Potem pojawia się biegunka (najpierw wzrasta liczba stolców, które wkrótce stają się wodniste), wymioty, bóle brzucha i niewysoka gorączka. Wymioty i biegunka pozbawiają organizm wody, a wraz z wodą maluszek traci cenne elektrolity (im dziecko młodsze, tym bardziej na kondycję jego organizmu wpływa utrata wody i elektrolitów).

Te wstrętne wirusy

Bóle brzuszka, wymioty, biegunka mogą być także efektem działania wirusów. Zazwyczaj wirus grypy atakuje drogi oddechowe. Zdarzają się jednak wirusy, które mają zdolność atakowania przewodu pokarmowego, wywierając niekorzystny wpływ na jego florę bakteryjną. Wówczas potocznie mówimy o tzw. grypie żołądkowej. Przykre dolegliwości, takie jak bóle brzucha, biegunka, wymioty, utrata apetytu i osłabienie utrzymują się zazwyczaj przez 2-3 dni. Grypie żołądkowej może towarzyszyć gorączka (bywa wysoka, nawet do 40°C).

 

Pomocne w bólach brzuszka:

  • ciepły okład (temperatura termoforu wypełnionego wodą powinna wynosić maksymalnie 42 stopnie C);
  • herbatki rumiankowa, z kopru włoskiego lub kminkowa (łyżeczkę kminku należy wsypać do 1/4 litra gotującej wody i parzyć przez 5 minut);
  • wmasowanie w okolice pępka, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, olejków eterycznych: anyżkowego, goździkowego.

Trzeba wiedzieć:

  • silny ból brzucha po prawej stronie może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego – w takim przypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska;
  • ból brzucha i biegunka mogą towarzyszyć antybiotykoterapii, gdyż antybiotyki niszczą również pożyteczne bakterie bytujące w jelitach – w trakcie terapii antybiotykami trzeba zatem pamiętać o ochronie przewodu pokarmowego;
  • sensacje żołądkowe mogą być wynikiem alergii pokarmowej – gdy podejrzewamy alergię, trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Foto: Larisa Lofitskaja / istockphoto.com

Inne Artykuły: