Dwulatki. Socjalizacja i emocje
29 stycznia, 2009Dla dwulatka ludzie znaczą bardzo wiele. Dziecko lubi przebywać wśród rówieśników, nawiązuje pierwsze przyjaźnie.
Dorota Kalinowska, psycholog dziecięcy
Dwulatek chętnie naśladuje zachowania innych dzieci oraz ich zabawy. Bardzo dobrze potrafi się z nimi porozumieć. Jednak proces socjalizacji jest procesem złożonym i długim i egocentryczny dwulatek nie potrafi się jeszcze dzielić. To normalne w tym wieku. Malec w ten sposób podkreśla swoją niezależność, buduje poczucie własnej wartości.
W kontaktach z dorosłymi dziecko już wie, w jaki sposób może sprawić im przyjemność, a także opanowało do perfekcji sposoby zwracania na siebie uwagi łącznie z wyprowadzaniem domowników z równowagi. Dzieci w tym wieku bardzo lubią towarzystwo dorosłych, cieszą się z powodu odwiedzin cioci i wujka. Chętnie pomagają: dziewczynki w gotowaniu i sprzątaniu z mamą, a chłopcy w majsterkowaniu z tatą.
Dwulatek potrafi wyrazić swoje emocje, pragnienia czy odmowę. Pragnienia nie są tak silne, dlatego też wydłuża się zdolność czekania czy znoszenia niewygody. Jednak mimo okresu równowagi zdarzają się wybuchy złości.
Co możesz zrobić?
Nie krzycz na dziecko i nie karz, gdy wyrwie koledze z ręki swoją łopatkę w piaskownicy. W takich sytuacjach należy tłumaczyć, zwracając szczególną uwagę na uczucia dziecka pokrzywdzonego. Okaż zrozumienie, a jednocześnie wyznacz granice zachowań (np.: rozumiem, że się zezłościłeś, bo chłopiec zabrał ci łopatkę, ale nie wolno nikogo bić. Sprawiłeś ból i przykrość temu chłopcu).
Naucz się reagować na złość: zamiast karcić dziecko za okazywanie złości, pokaż mu, jak może ją wyładować. Definitywnie zabroń bicia, plucia, gryzienia, ale powiedz, że w zamian może wytupać złość, narysować ją, przytulić się do mamy czy porwać gazetę. To nikomu krzywdy nie zrobi, a dziecko nauczy się odpowiedniego reagowania w chwili złości oraz pokaże, że akceptujemy jego stany emocjonalne.
Przeczytaj też:
- Dwulatki. Motoryka i zabawa
- Rozwój mowy
- Jak mówić do dwulatka
- Jak tłumaczyć dziecku.., czyli sciąga dla rozdzica
- Gdy sen nie przychodzi
- 6 sposobów na wyciszenie dziecka przed snem
- Jak poradzić sobie z małym złośnikiem
Foto: istockphoto.com