Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Malec / Dwulatki. Rozwój mowy

Dwulatki. Rozwój mowy
 Macierzyństwo,

Dwulatki. Rozwój mowy

29 stycznia, 2009

Dwulatek przechodzi ogromną zmianę w zakresie wypowiadania się. Jest to okres, w którym wzbogacone zostaje słownictwo i dziecko od wymawiania pojedynczych słów powoli przechodzi do konstruowania prostych zdań.

Dorota Kalinowska, psycholog dziecięcy

Malec zaczyna świadomie używać zdań rozkazujących, negujących i zadaje niezliczoną ilość pytań o rzeczy, które go otaczają. Często powtarza sobie nowo usłyszane słowo, aby lepiej je zapamiętać. Dzięki lepszej zdolności zapamiętywania oraz rozumienia i niezaspokojonej ciekawości nasz dwulatek w zadziwiającym tempie wzbogaca swoje słownictwo. W dalszym jednak ciągu używa ?dziecięcego języka”, który zdecydowanie ułatwia mu artykulację, choć często jest on dla opiekunów niezrozumiały. Z tego też powodu malcowi może przydarzyć się poirytowanie i złość, bo przecież stara się jasno i zrozumiale wypowiedzieć swoje myśli.

Jak możesz pomóc?

Przede wszystkim sama zrezygnuj z dziecinnego języka. Nie używaj zdrobnień, nie mów: kocyczek piżameczka, tylko: koc i piżama. Wyrażaj się o sobie w pierwszej osobie (np. pomogę Ci, a nie mama Ci pomoże). Jeśli usłyszysz, że dziecko błędnie wypowiada słowa, możesz je w delikatny sposób poprawić. Opisuj i wyjaśniaj prostymi zdaniami to, co nas otacza lub jak działają różne urządzenia. Baw się z dzieckiem w odgrywanie scen z misiami czy lalkami, zadawaj mu zagadki, a przede wszystkim rozmawiaj z nim. To w naturalny sposób wzbogaci słownictwo malca. Ważne jest również to, aby wykazać się zrozumieniem dla dziecięcych zmagań i potyczek językowych. Wzmacniaj je chwaląc za sukcesy i nie wyśmiewaj za porażki. Pamiętaj też, że nauka języka jest bardzo indywidualną sprawą. Jedne dzieci zaczynają mówić wcześniej, inne trochę później. Jeżeli jednak coś cię niepokoi, jeżeli zauważysz, że inne dzieci już biegle władają językiem a twoje nie, udaj się do logopedy, który rzetelnie sprawdzi, czy twój niepokój jest uzasadniony.

Przeczytaj też:

 

 

 

 

Inne Artykuły: