Domowe sposoby na przeziębienie
14 kwietnia, 2015Z przeziębieniem – katarem, podrażnionym gardłem, podwyższoną temperaturą – można sobie poradzić domowymi sposobami, z pomocą naturalnych leków.
W przypadku gorączki i bólu gardła ważne jest częste picie. Pozwólmy dziecku zdecydować, jaki napój wybrać – czy np. ma ochotę na sok czy woli ciepłą herbatę. W trakcie choroby zadbajmy o lekkostrawną dietę. Dziecko powinno unikać wysiłku. Ograniczmy także dopływ bodźców (TV, gry komputerowe) i zadbajmy o to, aby pociecha dużo wypoczywała. Grypę maluch powinien wyleżeć w łóżku. Przy katarze zadbajmy dodatkowe nawilżanie powietrza (nawilżacz, mokry ręcznik na kaloryferze). Chore gardło można owinąć szalikiem lub zrobić ciepły kompres. Czasem warto wypróbować… jedzenie lodów, aby ochłodzić rozpalone gardło.
Zachowajmy spokój
Stan malca powinien poprawić się w ciągu 1-2 dni. Jednakże, gdy przeziębienie się przedłuża lub rozwija w niechcianym kierunku (zaostrzają się dolegliwości, dochodzą nowe problemy), trzeba skonsultować się z lekarzem.
Nie ma jednej złotej recepty, jak obchodzić się z chorym przedszkolakiem i kiedy dokładnie zwrócić się do lekarza. Organizm każdego dziecka jest przecież inny. To rodzice najlepiej znają reakcje swojej pociechy, także w tak wyjątkowej sytuacji są z dzieckiem od narodzin i obserwują jego rozwój.
Warto pamiętać, iż nie ma niemądrych i zbędnych pytań – zdarzają się natomiast niepotrzebne troski. Jeśli rodzic ma wątpliwości co do stanu zdrowia swojej pociechy czy też przebiegu choroby, najlepiej by zwrócił się z nimi do pediatry, zamiast się zamartwiać.
Gdy nadchodzi sezon przeziębień, zadbajmy o:
- zabawy na świeżym powietrzu – system immunologiczny uczy się wówczas rozpoznawać „intruzów” i szybko ich zwalczać;
- regularne mycie rąk to szczególnie ważny element ochrony przed infekcjami.
A gdy przydarzy się przeziębienie:
- zróbmy dziecku rozgrzewającą,15-minutową kąpiel stóp, np. z dodatkiem tymianku lub soli kuchennej – sprawdza się na samym początku przeziębienia (w trakcie kąpieli trzeba dolewać ciepłej wody, aby jej temperatura wynosiła 37-42°C); po kąpieli koniecznie załóżmy dziecku ciepłe skarpety i pozwólmy mu odpocząć przynajmniej przez godzinę;
- przygotujmy maluchowi napój marchewkowy (drobno posiekane marchewki miksujemy z sokiem ze świeżych pomarańczy i odrobiną oliwy z oliwek, aż do uzyskania jednolitej, płynnej konsystencji);
- jeśli dziecko nie ma gorączki, a dolegliwości nie są nasilone, może wyjść na spacer (unikajmy zabawy z innymi dziećmi);
- używajmy wyłącznie papierowych chusteczek do nosa (nowej przy każdym wydmuchiwaniu noska), a po zużyciu natychmiast wyrzućmy chustkę do kosza – zużyta chusteczka jest siedliskiem zarazków.