Dobre buty do przedszkola
14 kwietnia, 2009Nasze pociechy przebywają w przedszkolu 8 godzin, czyli jedną trzecią doby. Dlatego koniecznie musimy wyposażyć je w dobre buty ze stabilnym zapiętkiem, lekkie i wygodne. Pamiętajmy, że w przedszkolnych kapciach pociecha będzie spędzała tyle samo czasu, co my w pracy. Życząc udanych zakupów, przekazujemy kilka rad, które mogą w tych zakupach pomóc.
mgr Barbara Skrzyńska, antropolog, adjunkt w Zakładzie Funkcjonalności Obuwia Centralnego Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie
Buty dla dziecka powiny być:
Łatwe do samodzielnego założenia
Od momentu przyjścia do przedszkola dzieci zmieniają obuwie kilkukrotnie (po przyjściu do placówki, wybierając się na spacer, czy przebierając się w baletki). Dobrze jest, jeśli potrafią to robić samodzielnie, zatem buty powinny być tak skonstruowane, aby łatwo można było je zakładać. Szczególnie ważne jest to w przypadku najmłodszych przedszkolaków, które jeszcze nie w pełni opanowały trudną sztukę zakładania butów i wiązania sznurowadeł.
Lekkie, elastyczne i przewiewne
Zabawy ruchowe, gimnastyka, siedzenie na podłodze – to codzienne zajęcia dzieci. Obuwie nie może ograniczać swobody ruchów – powinno być lekkie i elastyczne. Buciki zmienne do przedszkola powinny być też przewiewne – w przedszkolu jest ciepło – z reguły powyżej 200 C. Dzieciom pocą się nóżki troszkę mocniej niż osobom dorosłym, skarpetki czy rajtuzy muszą pochłaniać pot (najlepiej spełniają tą funkcję dość luźno tkane, nie opinające stóp, wyroby bawełniane), a przewiewne obuwie ma pozwalać na szybkie odparowanie potu ze skarpetek. Dość istotną rolę spełniają też skórzane wyściółki, które łatwo wchłaniają pot wydzielający się na podeszwowej stronie stopy.
Wyposażone w podeszwą antypoślizgową
Prawdziwym żywiołem przedszkolaków jest ruch – warto sprawdzić, czy podeszwy bucików zabezpieczają przed nadmiernym poślizgiem (dzięki temu malec uniknie wielu przykrych wypadków) i czy (ku udręce sprzątających pań) nie pozostawiają ciemnych smug na podłodze.
Pozbawione wkładek korekcyjnych
Opisując dobry but dla dziecka, należy wspomnieć również o wkładkach korekcyjnych do obuwia. Często rodzice szukają w obuwiu dziecięcym tzw. wkładek ortopedycznych, kierując się pokutującym do dziś poglądem, że buty dla małych dzieci muszą mieć wkładki. Zgodnie z badaniami ortopedycznymi niekorzystne jest, w przypadku zdrowych stóp, stosowanie wkładki podpierającej sklepienie podłużne. Jeżeli rodzice podejrzewają, że stopy ich pociechy nie rozwijają się prawidłowo, powinni udać się do lekarza ortopedy, który może zdecydować o noszeniu przez dziecko wkładek, które będą indywidualnie dostosowane do rodzaju i intensywności wady oraz wymiarów i kształtu stopy malca.
Kupowane na wymiar
Warto przypomnieć o jeszcze jednej sprawie – noszeniu przez młodsze dzieci butów używanych wcześniej przez starsze dziecko. W miarę możliwości należy tego unikać, bo wraz z butami można „przekazać” deformacje stóp, złe nawyki chodzenia czy choroby skóry (np. grzybicę). Dbałość o stopy dziecka, zwłaszcza w okresie jego intensywnego rozwoju, to szansa na zachowanie zdrowych i sprawnych stóp w wieku dojrzałym.