Inspirander
Czar greckich wysp
 Macierzyństwo,

Czar greckich wysp

3 sierpnia, 2009

Grecja to kraj tysiąca wysp, w którym błękit nieba, słońce i morze tączą się w jedność. To wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek.

Malownicze zakątki piaszczystego wybrzeża oraz błękitne czyste morze zachęcają do korzystania z promieni słonecznych i kąpieli. Bogata oferta sportów wodnych pozwala na aktywny wypoczynek. W przytulnych tawernach, podczas wieczorów folklorystycznych, można zetknąć się z grecką tradycją. Urzeka niezwykła gościnność mieszkańców.

Wakacje na medal

Dużym udogodnieniem dla osób podróżujących z małymi dziećmi jest możliwość wylotu na niektóre wyspy nie tylko z Warszawy, ale także z innych portów lotniczych: Poznania, Krakowa czy Katowic. Lot jest bezpośredni i krótki (ok. 2,5-3 godzin). Gwarantujemy także transfery oraz opiekę polskojęzycznych przedstawicieli lokalnych. Naszym turystom sprzyja też klimat. Sezon turystyczny na wyspach greckich trwa aż od maja do października. Miesiące wakacyjne są najlepszym czasem dla miłośników kąpieli morskich i słonecznych, należy jednak chronić dzieci przed słońcem. Na miejscu bez trudu kupimy krem z filtrem. W upalne dni dużym wytchnieniem może być pobyt w parku wodnym, gdzie na wszystkich członków rodziny czeka wiele emocji!

Dla dzieci

Na wyspach greckich nie brakuje hoteli rodzinnych ze specjalną infrastrukturą dla najmłodszych – placami zabaw, zjeżdżalniami, brodzikami itp. Działają też miniklu-by organizujące animacje dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Niektóre hotele oferują także animacje i rozrywkę dla całych rodzin w języku polskim. Warto jednak wykorzystać okazję i zachęcić nasze dziecko do kontaktu z rówieśnikami mówiącymi innymi językami!

Najzdrowsza kuchnia

Grecy uwielbiają dzieci. W restauracjach pociechy z rodzicami są zawsze mile widziani, jednak niewiele z nich oferuje specjalne menu dla najmłodszych. Nie jest to jednak problem, gdyż można wybrać coś z podstawowego jadłospisu. Bogata w warzywa i owoce kuchnia grecka jest bardzo różnorodna, a dieta śródziemnomorska uważana jest za jedną z najzdrowszych. Warto jednak przed wyjazdem rozważyć wariant “all inclusive”, oferujący 3 posiłki dziennie, napoje, ciastka i lody. Oferta “wszystko w cenie” jest szczególnie doceniana przez rodziny podróżujące z dziećmi. Bardzo często oprócz urozmaiconych posiłków oferta ta obejmuje także nieodpłatne udogodnienia, jak np. wypożyczenie leżaków czy sprzętu sportowego.

 

Czar greckich mitów

Podróż do Grecji jest idealnym pretekstem, by przypomnieć sobie mity greckie. Można je opowiedzieć dziecku podczas wycieczek wśród malowniczych krajobrazów czy zwiedzania zabytków i stanowisk archeologicznych. Taka wyprawa nie będzie dla dziecka zbyt monotonna i na pewno pozostawi w jego pamięci niezatarty ślad na wiele lat. Poruszanie się po wyspach jest bardzo łatwe – bez trudu można wynająć auto i organizować krótkie czy dłuższe wycieczki krajoznawcze z odpoczynkiem w malowniczych zatokach.

Kreta

Największa z greckich wysp zachwyca różnorodnością. Są tu wysokie masywy górskie, ciągnące się kilometrami plaże, malownicze zatoki, a także żyzne, porośnięte winnicami i gajami oliwnymi doliny. Polecamy: Rethymnon – jedno z najpiękniejszych miast na Krecie z pełną uroku starówką, wieloma zabytkami i tradycyjną, grecką atmosferą. Atutem okolicy są piaszczyste plaże i rozwinięta infrastruktura turystyczna. Amoudara – spokojna miejscowość z 10-kilometrową, opadającą łagodnie ku morzu piaszczysto-żwirową plażą. Wycieczki: Warto wybrać się z dziećmi do Knossos, wiele wrażeń dostarczy też rejs statkiem na tajemniczą wysepkę Spinalonga.

 

Rodos

Rodos jest największą z wysp Dodekanezu. Przepiękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki i łagodny klimat stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Polecamy: Kiotari, Lardos – spokojne miejscowości wypoczynkowe na wschodnim wybrzeżu. Faliraki – tętniące życiem kąpielisko z łagodnie opadającą do morza piaszczystą plażą. Okolice miasta Rodos, plaża Trianta – ze względu na wiejące wiatry słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Idealne miejsce dla rodzin ze starszymi dziećmi, zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Wycieczki: Wyprawa po wyspie przez malownicze winnice i gaje oliwne to okazja do poznania greckiego krajobrazu. Atrakcją jest klasztor Filerimos oraz ruiny świątyni Zeusa i Ateny. Dzieci będą zachwycone Doliną Motyli, gdzie można zobaczyć tysiące latających wielobarwnych motyli. Warto wybrać się też w rejs statkiem na wyspę “poławiaczy gąbek” – Symi. Tylko 18 km dzieli Rodos od Turcji – do Marmaris można dostać się statkiem.

Kos

Można tu znaleźć urokliwe górskie wioski rybackie, żyzne doliny i gorące źródła lecznicze. Wybrzeże będące jedną wielką plażą oraz przejrzysta błękitna woda zachwycają amatorów kąpieli. Kos polecamy szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, szukających ciszy i nie nastawionych na zwiedzanie. Polecamy: Polecamy wypoczynek w niewielkich miejscowościach: Mastrichari, Marmari, Lambii czy Psalidi. Ich atutem są rozległe plaże z łagodnym zejściem do morza i atmosfera typowych, greckich miasteczek. Wycieczki: Dzieci można zabrać na wycieczkę objazdową po wyspie, której głównymi atrakcjami jest zwiedzanie świątyni antycznej i medycznego ośrodka z czasów rzymskich. Organizowane są też wycieczki do Bodrum w Turcji.

 

Korfu

Korfu to najbardziej “włoska” z greckich wysp. Wiecznie zielony krajobraz, bujna subtropikalna roślinność, krystalicznie czyste morze i jedne z najatrakcyjniejszych plaż to gtówne walory wyspy. Polecamy: Acharavi, Roda, Astakeri -z charakterystycznymi, ciągnącymi się i ta-godnie opadającymi ku morzu piaszczystymi plażami. Paleokastritsa – z urokliwymi, klifowymi zatoczkami z turkusową wodą. Otoczone przez wzgórza miejscowości zachwycają swą malowniczością. To wspaniale miejsce dla rodziców, którzy zainteresowani są sportami wodnymi, szczególnie nurkowaniem. Wycieczki: Warto wybrać się na wycieczkę objazdową. Z punktów widokowych można podziwiać niepowtarzalne krajobrazy. Dużo atrakcji może dostarczyć dzieciom podróż łodzią rybacką wzdłuż wybrzeża wyspy, skąd rozciąga się wspaniała perspektywa na Stare Miasto Korfu.

Zakynthos

Zakynthos – wyspa o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych. Polecamy: Ze względu na plaże polecamy wypoczynek w miejscowościach na wschodnim wybrzeżu, np. w Agios Sostis, Planos, Vassilikos czy Alikanas. Na zachodzie dominują górzyste wybrzeża.
Wycieczki: Polecamy wycieczkę objazdową oraz promem do Olimpii w Grecji kontynentalnej (ze starszymi dziećmi) -w programie udział w zawodach na antycznym stadionie i zwiedzanie Muzeum Igrzysk Olimpijskich.

 

Foto: Paul Philips/ Dreamstime.com

Inne Artykuły: