Co warto wiedzieć o katarze…
14 kwietnia, 2009Wraz z nadejściem chłodnych dni chusteczki do nosa zadomawiają się w naszych kieszeniach na długo… Szczególnie dotyczy to dzieci, którym katar dokucza bardzo często.
Teresa Majkowska
Katar nie jest taki zły…
Drapanie i pieczenie w nosie, kichanie – to jedne z pierwszych objawów przeziębienia. Katar martwi rodziców, denerwuje, pełni jednak ważną funkcję – pozwala pozbyć się mikroorganizmów wnikających do organizmu wraz z powietrzem i daje sygnał, iż organizm walczy z intruzami. Warto więc wspierać maluszka w trakcie trwania kataru, lecz nie walczyć z tą dolegliwością za wszelką cenę. Ten zwykły i często bagatelizowany katar jest po prostu… przydatny. Katar jest celową reakcją obronną pozwalającą wydalić toksyny z organizmu. Immunoglobuliny zawarte w śluzie nosa, zatok przynosowych pełnią podstawową rolę w procesach obronnych, ich zadaniem jest walka z wnikającymi do organizmu mikroorganizmami.
Czym jest nieżyt nosa?
To stan zapalny błony śluzowej połączony zwykle ze wzmożonym wydzielaniem śluzu, który jest niczym innym, tylko reakcją organizmu na obecność ?intruza” – wirusa, bakterii, alergenu. Gdy błona śluzowa nosa zostanie „zaatakowana” np. przez wirusy, broni się wydzielaniem wodnistego śluzu i – katar gotowy. Objawy nieżytu nosa to: zatkany nos, rozpulchnione i zaczerwienione nozdrza, zaleganie śluzowej, a z czasem ropnej wydzieliny. Może towarzyszyć mu również ból głowy oraz uczucie rozpierania twarzy oraz zaburzenia węchu i smaku, ogólnie złe samopoczucie. W 80% przypadków katar ma podłoże wirusowe.
Dlaczego warto leczyć katar
Mówi się, że nie leczony katar trwa 7 dni, a leczony – tydzień. I w myśl tej zasady wielu z nas rezygnuje z leczenia tej dolegliwości. Ale czy słusznie? Katar powinien być leczony z dwóch powodów – po pierwsze zmniejszamy dyskomfort nim wywołany (ułatwiamy odpływ wydzieliny z noska, usprawniając tym samym oddychanie), a także zapobiegamy powikłaniom. Trzeba pamiętać, że w następstwie nie leczonego kataru może rozwinąć się zapalenie zatok, ucha środkowego, gardła lub oskrzeli.
5 sposobów na zakatarzony nosek:
1. Nawilżaj błonę śluzową nosa. Aplikuj do noska dziecka sól morską lub fizjologiczną, to jest najbardziej delikatny i bezpieczny lek, który pomoże ?rozcieńczyć” wydzielinę z nosa. Pamiętaj o tym, żeby powietrze w pomieszczeniu również miało odpowiednią wilgotność, szczególnie jest to istotne w okresie grzewczym. Nawilżaj błonę śluzową nosa dostępnymi w aptece maściami – majerankową lub nagietkową.
2. Podawaj dziecku dużo płynów. To również przyczyni się do rozrzedzenia wydzieliny, dzięki czemu łatwiej wydostanie się ona na zewnątrz, a dziecku ułatwi to oddychanie.
3. Pamiętaj o darach natury.
Czosnek i cebula działają przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie, ułatwiają oddychanie, traktowane są, szczególnie czosnek, jako ekwiwalent penicyliny. Popularny i skuteczny jest syrop działający przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Wystarczy pokroić cebulę lub czosnek, dodać trochę soku z cytryny, miodu, zalać przegotowaną wodą i odstawić na dzień, podawać jak syrop.
4. Ostrożnie z lekami na katar. Krople i spraye do nosa o działaniu obkurczającym podrażniają śluzówkę i w efekcie – zamiast zmniejszać – zwiększają katar. Lepiej nie podawać ich dziecku dłużej niż dwa-trzy dni, ponieważ może to prowadzić do tzw. polekowego nieżytu nosa, który wymaga ciągłego przyjmowania zwiększonych dawek kropli. Bez tego nos jest ciągle zatkany. Może się też pojawić uczulenie.
5. Poszukaj metody alternatywnej. Pomocna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych jest aromaterapia. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi schorzenia gardła, jamy ustnej i dróg oddechowych. Z kolei olejek o zapachu lawendowym jest szczególnie polecany w walce z katarem.
Czy wiesz, że…
- Wydzielina z nosa o kolorze żółtym lub brunatnym może świadczyć o tym, że ma miejsce zakażenie bakteryjne.
- Długo utrzymujący się wodnisty katar może być objawem alergii.
foto: istockphoto.com