Bezpiecznie na stoku
29 stycznia, 2009Oto 10 zasad bezpieczeństwa na stoku. Stosując się do nich, będziesz czuł się bezpiecznie i nie stworzysz zagrożenia dla innych użytkowników trasy.
1. Uważaj na inne osoby!
Na stoku powinieneś zachowywać się w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować żadnej szkody. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za swoje zachowanie na stoku, ale także za swój sprzęt.
2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy
Pamiętaj, aby zjeżdżać z prędkością dopasowaną do swoich umiejętności, rodzaju
i stanu trasy, a także warunków pogodowych i natężenia ruchu.
3. Wybierz odpowiednią trasę
Jeśli znajdujesz się u szczytu stoku, wybierz taki tor jazdy, na którym unikniesz możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej. Pamiętaj, że na trasach narciarskich obowiązuje zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu, kto znajduję się ?przed" lub ?niżej".
4. Wyprzedzaj uważnie
Możesz wyprzedzać z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni wyprzedzanemu narciarzowi wystarczającą przestrzeń do wykonywanych przez niego manewrów. Jako wyprzedzający ponosisz odpowiedzialność za skutki manewru wyprzedzania do chwili jego ukończenia. Ta zasada odnosi się także do omijania stojących na stoku. Szczególnie należy uważać, jeśli na twojej drodze stoi dziecko.
5. Uważaj przy wjeździe na stok
Wjeżdżając na stok lub ruszając z miejsca, rozejrzyj się i sprawdź, czy nie stworzysz zagrożenia dla innych użytkowników trasy.
6. Zatrzymuj się tylko w widocznych miejscach
Tylko w razie konieczności możesz zatrzymać się w miejscu zwężeń i złej widoczności. Pamiętaj, aby nie zatrzymywać się w miejscach niewidocznych dla jadących z góry lub zza zakrętu. Jeśli upadniesz, jak najszybciej wstań i zejdź z trasy.
7. Podchodź i schodź ze stoku brzegiem trasy
Dla bezpieczeństwa swojego i innych podchodź i schodź z trasy tylko jej brzegiem.
8. Pamiętaj o znakach i sygnalizacji
Na stoku podobnie jak na ulicy – trzeba uważać na oznaczenia. Trasy narciarskie oznaczone są w zależności od stopnia ich trudności kolorami: zielonym, niebieskim, czerwonym, czarnym. Na trasach również umieszczone są znaki informujące o utrudnieniach i niebezpieczeństwach, np. o lawinach czy zamknięciu trasy.
9. Uważaj na automatyczne bramki
Pamiętaj, że są one umieszczone na wysokości uda dorosłego, czyli… twarzy czterolatka. Uderzenie takiej bramki w twarz dziecka jest bardzo bolesne i może mieć przykre konsekwencje. Pamiętaj też, by poprosić obsługę o maksymalne zwolnienie prędkości, z którą się porusza wyciąg. Zamykaj krzesło pomału, jak najdalej od części ciała dziecka.
10. Nie pozostawiaj dziecka samego na stoku nawet na krótko
Na stoku stosuj zasadę ?trzymania się w kupie". Kilkulatek jest mały i może być niewidoczny (szczególnie jeśli jego strój nie jest zbyt jaskrawy) dla nadjeżdżającego narciarza.
Foto: istockphoto.com