Alergia pokarmowa – co robić, by jej uniknąć?
21 kwietnia, 2009Alergia pokarmowa jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wieku dziecięcego. Jednak sporo można zrobić, by zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
Maluchy są podatne na alergię
Najmniejsze dzieci są szczególnie podatne na tą chorobę, ponieważ ich układy odpornościowy i trawienny są jeszcze niedojrzałe. Układ pokarmowy może więc nie tolerować obcych białek, dostarczanych w posiłkach. Za procesy alergiczne odpowiedzialne są właśnie te niedokładnie strawione białka. Przenikają one przez niedojrzałą błonę śluzową jelit, dostają się do krwioobiegu i wywołują reakcje immunologiczne. W ten sposób rozwija się choroba alergiczna.
Nie przegap pierwszych objawów
Częściej alergia pokarmowa mają niemowlęta karmione sztucznie, ale miewają ją także maluchy karmione piersią. Pierwsze objawy mogą wystąpić już w 2.-3. miesiącu życia. Są to wysypki i łuszczące się zaczerwienienia na skórze, ale także dolegliwości trawienne – biegunki, wzdęcia, ulewania, kolki. Często alergeny pokarmowe powodują też dolegliwości ze strony układu oddechowego – sapkę, katar, kaszel, zapalenia górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że alergia objawia się dopiero około połowy pierwszego roku życia, kiedy do diety wprowadzane są nowe pokarmy poza mlekiem.
Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana i im szybciej rozpocznie się jej leczenie, tym większa szansa na to, że dolegliwości ustąpią i maluch będzie czuł się dobrze. Dlatego o wszystkich „podejrzanych" objawach trzeba informować lekarza opiekującego się maluszkiem. Szczególną czujność zachowajcie wtedy, kiedy któreś z was jest alergikiem. To choroba dziedziczna, jest więc duże prawdopodobieństwo, że dziecko otrzymało skłonność do alergii w spadku po mamie lub tacie. Nie znaczy to jednak, że maluch z rodziny, w której nie było przypadków alergii, jest przed nią chroniony. Zanieczyszczenie środowiska i chemizacja otoczenia powodują, że każdy, w każdym wieku może zachorować na alergię.
Dieta eliminacyjna
Jeśli podejrzewacie, że u waszego dziecka może wystąpić ta choroba, bo urodziło się w alergicznej rodzinie, powinniście zadbać o profilaktykę. Najlepszą metodą zapobiegania alergii jest wyłączne karmienie malucha piersią przez co najmniej pół roku. Jednocześnie mama powinna stosować dietę eliminacyjną, rezygnując z pokarmów, które najczęściej powodują uczulenia (cytrusy, orzeszki ziemne, krowie mleko i przetwory mleczne), żeby nie przekazywać dziecku wraz z pokarmem alergenów. Jeśli mimo to u niemowlęcia pojawią się objawy alergii, jest pewne, że odziedziczyło predyspozycję do tej choroby i powinno być pod opieką alergologa.
Jeśli karmisz butelką, nie podawaj malcowi zwykłych mieszanek, tylko specjalne, przeznaczone dla alergików (mleko modyfikowane H.A.). W przypadku skłonności malucha do alergii trzeba być szczególnie ostrożnym przy wprowadzaniu nowych pokarmów do jego diety.
Obowiązują tu poniższe zasady:
- Nowe pokarmy podawaj mu w następującej kolejności – marchew, ziemniak, ryż, indyk, królik, jabłko, gruszka, morela, brzoskwinia, żurawina, kukurydza. Czas podania kolejnej nowości konsultuj z lekarzem.
- Pokarmy, które często wywołują uczulenia podawaj nie wcześniej, niż po ukończeniu 1. roku życia (i zawsze w porozumieniu z lekarzem malucha). Są to – mleko krowie, cytrusy, soja, ryby.
- Nowe pokarmy podawaj najpierw ugotowane, pojedynczo, w odstępach 2-3 tygodni, obserwując reakcje organizmu. Jeśli wystąpi wysypka lub biegunka przerwij podawanie produktu.
- Nie wprowadzaj do diety nowości, kiedy dziecko jest przeziębione, ma biegunkę oraz przez 3 tygodnie po infekcji.
Pamiętaj, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia alergii jest całkowite wykluczenie z diety uczulającego pokarmu. Około 70 % maluchów po paru latach wyrasta z tej choroby!
Jeśli podejrzewasz, że maluszek może mieć alergię pokarmową i karmisz piersią, koniecznie zasięgnij porady dietetyka, które produkty powinnaś odstawić i czym je zastąpić. Jeśli się nie uzbroisz w wiedzę, i samodzielnie komponując swoje menu rezygnujesz z kolejnych produktów, niebawem zostaniesz na samym kleiku (co się niektórym mamom zdarza),a taka dieta bardzo zuboży twój organizm i pozbawi sił.
Dobry pomysł:
Foto: Istockphoto.com