Aktywnośc fizyczna dziecka
15 czerwca, 2009Często lenistwo bierze górę nad rozsądkiem. Łatwo sięgasz po kolejną kanapkę czy czekoladowy batonik, a malucha sadzasz przed telewizorem czy komputerowymi grami. Nic dziwnego, że czujesz się ociężała, a znudzony przedszkolak gra Ci na nerwach. Co zrobić, by to zmienić? Najważniejsze to w porę dostrzec problem i przejść do działania!
Dzieci potrzebują co najmniej 1 godziny aktywności fizycznej w ciągu dnia. Dorośli – 1/2 godziny.
Aktywność fizyczna dziecka
Każdy ruch, począwszy od spacerowania, jest aktywnością fizyczną. Małe dziecko jest aktywne, gdy biega, podskakuje, przewraca koziołki czy wspina się z sankami pod górkę. Dopiero starsze dzieci zaczynają uprawiać pierwsze sporty, jak pływanie czy jazda na łyżwach. Na razie więc, gdy jest jeszcze małe, staraj się nie hamować jego naturalnej potrzeby ruchu, pamiętając, że wspomaga ona jego rozwój psychofizyczny, podnosi odporność i wytrzymałość.
Rozwijaj aktywność dziecka
- nie strofuj za spontaniczne przejawy aktywności, np. bieganie czy skakanie
- ogranicz do minimum oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i gry komputerowe – maluchowi pozwól na nie więcej niż pół godziny przed ekranem i to tylko w niepogodne dni
- kupuj dziecku skakanki, piłki, hula-hop, frisbee, badminton, łyżwy, narty itd., zamiast wielu niepotrzebnych zabawek
- wprowadź w życie sportowe weekendy rodzinne – może to być np. wyjście na basen czy lodowisko
- zorganizuj przyjęcie dla dzieci i rodzinne spotkania towarzyskie na lodowiskach, w parkach, siłowniach, basenach, obiektach sportowych itp.
Minimum godzina ruchu dziennie
Jak wynika z badań, dziecko powinno pozostawać aktywne co najmniej przez godzinę dziennie – to minimum potrzebne mu dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Należy wiedzieć, że przedszkolak w naturalny sposób odczuwa potrzebę ruchu i sam go sobie dawkuje odmo do potrzeb. Dlatego nie upominaj bez przerwy Twojego malca, by nie biegał, nie skakał, nie wspinał się na każdy napotkany murek. Dziecko nie potrafi usiedzieć spokojnie i nie możesz go za to winić czy karać, a wstrzymywanie go może zahamować prawidłowy rozwój fizyczny.
Jakie znaczenie ma dla dzieci ruch
- rozwija i wzmacnia wszystkie mięśnie, które podtrzymują rosnący układ kostny
- kształtuje prawidłową postawę
- modeluje sylwetkę
- wpływa na prawidłowe spalanie tkanki tłuszczowej
- wpływa na prawidłową pracę układu krążenia i układu oddechowego
- pozwala rozładować energię
- podnosi zwinność i refleks
- wpływa kojąco na psychikę, odpręża
- pozwala nawiązać kontakty rówieśnicze, uczy zdrowej rywalizacji i odpowiedzialności za grupę (gry zespołowe)
Coś ekstra
Jeśli masz dość czasu i środków, pomyśl o czymś ekstra – np. odwiedź klub fitness lub basen i wybierz zajęcia, na które możesz chodzić razem z dzieckiem. Na coraz więcej klubów ma już w swojej ofercie propozycje dla mam i ich małych pociech. To będzie wyśmienicie spędzony czas i oprócz ruchu zapewni Wam doskonałą zabawę i kontakty z innymi mamami z dziećmi. Przy nawiązać się prawdziwe przyjaźnie! Do zajęć na pływalni nikogo nie trzeba przekonywać, zwłaszcza że atrakcji na basenach z roku na rok przybywa coraz do towarzystwa zaprosić prócz taty także dziadków, a gwarantuję, że Wasze dzieciaki będą wspominać te chwile do końca życia!
Pomysły na aktywność w niepogodę
- przygotujcie bezpieczne miejsce, np. dmuchany materac, do zabawy w turlanie, wspinanie się, skakanie i upadanie
- urządźcie rodzinne zawody we wbieganiu po schodach zamiast jeździć windą
- włączcie rytmiczną muzykę i zaproście wszystkich domowników do tańca czy skakania
- nadmuchajcie kilka baloników – podrzucajcie je, tak aby nie dotknęły żadnego przedmiotu i nie spadły na ziemię
- pograjcie w ping-ponga na dużym stole
Foto: dreastime.com