8 powodów braku apetytu u dziecka
14 kwietnia, 2009Czasami dziecko bez wyraźnego powodu odmawia zjedzenia czegokolwiek, a my zachodzimy w głowę – co się dzieje? Powodów braku apetytu może być wiele…
Tatiana Ziemkowska
1. Infekcja
Prawie zawsze podczas infekcji wirusowej bądź bakteryjnej dzieci tracą apetyt i jest to jeden z pierwszych objawów zbliżającej się choroby.
2. Anemia
Niedobór żelaza powoduje niedotlenienie tkanek, co wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. W trakcie leczenia niedokrwistości apetyt u dziecka stopniowo wraca do normy.
3. Taki wiek
Dzieci w różnym okresie rozwojowym mają zmienny apetyt. Czasem jest tak, że maluch, który zawsze chętnie jadł, na jakiś czas staje się "niejadkiem" i, jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, nie należy tym się przejmować, dzieciom czasami po prostu szkoda czasu na jedzenie.
4. Alergia pokarmowa
Bardzo często niechęć do jedzenia wynika z tego, ze dziecko jest uczulone na jakiś produkt lub składnik pokarmowy. Pamiętajmy, ze uczulenia pokarmowe najczęściej dają przykre objawy – wysypki skórne, bóle brzucha, wzdęcia. Odmawiając jedzenia konkretnych potraw dziecko instynktownie broni się przed tym, co mu szkodzi i jeśli zdecydowanie odmawia zjedzenia bułki z masłem – nie zmuszajmy go. W przypadku podejrzenia alergii, zawsze konieczna jest konsultacja lekarza alergologa, a w razie potwierdzenia choroby, dieta eliminacyjna ułożona przez specjalistę dietetyka.
5. Brak ruchu
Ruch, zabawa z rówieśnikami, spacery na świeżym powietrzu mają bardzo dobroczynny wpływ na apetyt. Jednak często jest go za mało, szczególnie w zimie, kiedy to większość dnia dzieci spędzają w domach, przed telewizorami lub monitorami komputerów.
6. Zmuszanie do jedzenia
Często w trosce o to, by maluch dobrze się rozwijał, rodzice zmuszają dziecko do jedzenia takich produktów, za którymi nie przepada. Jednak nie ma co się martwić, jeśli dziecko nie lubi brokułów, za to chętnie zjada pomidory i fasolkę, ponieważ w skali tygodnia/ miesiąca otrzyma dokładnie tyle składników odżywczych, ile potrzebuje. Musimy jednak dbać o różnorodność podawanych produktów. Próbujmy nowych smaków, nowych przepisów. Pamiętajmy, że jedną z podstawowych zasad racjonalnej diety jest ta o konieczności urozmaicenia diety.
7. "Nie, i koniec…"
Dążenie do samodzielności i podkreślenia własnej odrębności jest naturalnym elementem wzrastania. Dwu – i trzy- latek bardzo zawzięcie broni swojej samodzielności i próbuje wyznaczyć granice – kto tu rządzi. Jeśli podejdziemy do sprawy z całą stanowczością – dokładnie określimy granice rodzic – dziecko. Najważniejsze to nie wpadać w panikę, przeczekać, a wszystko samo wróci do normy.
8. Przekąski i słodycze
Często między posiłkami podajemy dziecku słodkie przekąski. A wiemy, że wszystkie słodycze bardzo osłabiają apetyt. Dlatego najlepiej wyznaczyć dziecku jeden "słodki" dzień w tygodniu, a nie podawać je codziennie.
Foto: istochphoto.com