Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / Malec / 6 sposobów na wyciszenie dziecka przed snem

6 sposobów na wyciszenie dziecka przed snem
 Macierzyństwo,

6 sposobów na wyciszenie dziecka przed snem

29 stycznia, 2015

Masz dość scenariusza, który powtarza się codziennie? Najpierw zacięta walka o to, by maluch wylądował w łóżku, kolejny etap to “lista życzeń”: “mamo, jestem głodny”, “muszę siusiu”, “mamo, pić”, “boję się”, “gdzie mój miś?” Malec wciąż tryska energią i nie zdradza oznak zmęczenia.

1. Ostrożne ruchy. To dobry sposób na to, by poprzez zabawę skłonić dziecko do wyciszenia i koncentracji uwagi na przedmiocie statycznym. Jeszcze przed kąpielą poproś dziecko, by zaniosło do łazienki (bądź kuchni, pokoju) kubeczek (lepiej plastikowy) napełniony (prawie po brzegi) wodą. Trzymając go w ręku skakać się nie da!

2. Relaksująca kąpiel. Ciepła kąpiel rozgrzewa i działa odprężająco. To właśnie dlatego tak szybko po niej zasypiamy. Jeśli dziecko nie przepada za kąpielą, postaraj się mieć na ten czas ciekawe opowiadanie, które odwróci uwagę malca od nielubianej czynności. Powolnymi i delikatnymi ruchami umyj dziecko (pośpiechu wprowadza nerwową atmosferę) i wytrzyj. Użyj kosmetyków jeśli są niezbędne.

3. Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga…” Wykorzystaj stosowaną od wieków metodę usypiania dzieci (chyba trochę zapomnianą) – kołysanki. Nie krępuj się śpiewać dziecku, nie bierzesz przecież udziału w “Jak oni śpiewają”, a masz wielką “szansę na sukces”! Jeśli nie czujesz się dobrze w śpiewaniu, kup płytę w dobrym, aktorskim wykonaniu.

4. Wyobraź sobie… Naukowcy dowiedli, że o wiele bardziej skutecznym sposobem na bezsenność jest wyobrażanie sobie przyjemnego, spokojnego miejsca (krajobrazu) niż liczenie owiec. Jeśli po przeczytaniu bajki dziecko wciąż nie zdradza oznak zbliżającego się snu, pomóż mu wyobrazić sobie miłe miejsce – opowiadaj o nim ze szczegółami cichym i spokojnym głosem.

5. Odrobina ciepłego mleka przed snem ma działanie magiczne. Dzieje się tak dlatego, że mleko jest źródłem naturalnych opiodów zwanych kazomorfinami, zaś one mają działanie uspokajające i wyciszające. Związki te są szczególnie korzystne, gdy mleko jest ciepłe.

6. Uspokajający masaż. Masaż uspokaja, odpręża, ułatwia zasypianie, sprawia, że sen jest głębszy, zwiększa się wydajność układu odpornościowego. Zadbaj o miłą atmosferę podczas tej czynności – przyciemnij światło, możesz włączyć spokojną muzykę, zadbaj o to, by dziecku było ciepło.

Zobacz też:

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: