5 rzeczy, o które warto zadbać, aby dziecko dbało o zęby podczas wakacyjnych wyjazdów
20 czerwca, 2018Jak nauczyć dziecko dbać o zęby?
Wakacyjne wyjazdy bez rodziców sprzyjają dziecięcej niezależności. Dotyczy to także samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Aż 73%[1]pytanych mam deklaruje, że wie w jaki sposób ich pociecha dba o zęby poza domem. Jednak czy można mieć pewność, że dziecko robi to prawidłowo? Ekspert radzi, o co zadbać, aby pomóc dziecku w dbaniu o zęby, gdy mamy lub taty nie ma w pobliżu.
Anita Walczak, ekspert marki Dentisal, dyplomowana higienistka stomatologiczna z bogatym doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami, Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej – Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci nie tylko niedokładnie wykonują czynności związane z higieną jamy ustnej, ale bywa też, że zupełnie o nich zapominają, lub – korzystając z mylnie pojętej wakacyjnej wolności, świadomie ich unikają. Dbania o zęby letnia przerwa nie dotyczy, bo szkodliwe bakterie, które przyczyniają się do powstawania ubytków też jej nie mają. Jednym z czynników sprzyjających niebezpiecznej aktywności tych bakterii jest długi czas zalegania pokarmu w jamie ustnej. Jeśli zatem, np. po zjedzeniu ulubionych, wakacyjnych przysmaków, dziecko nie zadba odpowiednio o zęby, zwłaszcza wieczorem – gdy organizm wydziela mniej oczyszczającej je śliny, może w efekcie wrócić z wypoczynku z nowymi ubytkami.
Ekspert wymienia 5 rzeczy, o które trzeba zadbać jeszcze przed wyjazdem dziecka:
- Wizyta u specjalisty. Zacznijmy od wcześniejszej wizyty u specjalisty: stomatologa lub higienistki stomatologicznej. Dzięki temu, w razie ewentualnych problemów będzie czas na reakcję jeszcze przed planowaną wycieczką.
- Wspólna, wieczorna higiena jamy ustnej. Zwróćmywiększą uwagę na to, w jaki sposób podczas wieczornych rytuałów dziecko wykonuje poszczególne czynności związane z higieną jamy ustnej. To dobry moment, aby skorygować jego ewentualne niedociągnięcia.
- Odpowiednia ilość płynów. Mimo że nie będziemy mogli kontrolować diety dziecka postarajmy się uczulić je, by podczas wyjazdu wypijało odpowiednią ilość płynów, bo wspomaga to m.in. wydzielanie śliny.
- Zabawny zegar, który odlicza czas mycia zębów.
- Zadbajmy,żeby w kosmetyczce dziecka nie zabrakło odpowiednich przyborówdo higieny jamy ustnej. Niech będą dla dziecka atrakcyjne, kolorowe – np. ozdobione postaciami z ulubionych bajek czy filmów, dzięki temu chętniej po nie sięgnie.
Dodatkowe wsparcie dziecięcej samodzielności
Jeśli chcemy dodatkowo wspomóc ochronęzębów dziecka, to warto, aby w plecaku podróżnym znalazło się opakowanie pastylek zawierających szczep bakterii Streptococcus salivarius M18.Skuteczność działania tego szczepu potwierdzają badania naukowe.[2]Wykazano m. in., że kolonizując w nocy jamę ustną może on pomóc zredukować płytkę nazębną nawet o 50%, a także nawet ponad 3-krotnie zwiększyć szansę na uniknięcie nowych ubytków.[3]
Jedynym produktem na rynku, który zawiera wspomniany przez eksperta dobroczynny szczep Streptococcus salivarius M18 jest Dentisal. To suplement diety, przeznaczony dla wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia oraz osób dorosłych, w celu uzupełnienia codziennej higieny jamy ustnej.Jego zastosowanie jest bardzo proste– wystarczy, aby dziecko przed snem, po wieczornym umyciu zębów, ssało przez ok. 5 min pastylkępreparatu, która ma lubiany, truskawkowy smak. Ważne też, by potem już nic nie jadło ani nie piło. W ten prosty sposób dobroczynny szczep będzie mógł skolonizować skutecznie jamę ustną dziecka, podczas gdy nasza pociecha będzie odpoczywać po pełnym atrakcji dniu.
Dentisal zawiera szczep Streptococcus salivariusM18 oraz witaminę D.
*Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy pamiętać, że zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie.