10 śnieżnych zabaw
10 czerwca, 2008Porzucać się śniegowym puchem, ulepić bałwana, pojeździć na sankach, nartach i łyżwach – czy jakakolwiek inna pora roku daje nam taką możliwość jak wspaniała śnieżna zima?
Tatiana Ziemkowska
Na świecie jest nieskończona ilość zabaw, ale tylko nieduża cześć z nich nadaje się na zimową porę. Czy potrafiłby ktoś ulepić z piasku bałwana i czy dobrą zabawą byłoby rzucanie się kulkami z błota zamiast śniegu? No właśnie, zatem, gdy tylko spadnie na nasze podwórka śnieg, ruszajmy na spacer z sankami, nartami, łyżwami i dobrymi chęciami. A humor na pewno nam dopisze, bowiem nie ma nic bardziej magicznego i działającego jednakowo na wszystkich, niż biały puszysty śnieg!
1. Śnieżny tor przeszkód
Ulepcie ze śniegu kilka większych kul. Ułóżcie je w różnej odległości od siebie tak, aby powstał tor przeszkód. Do długiego patyka przywiążcie kawałek materiału, będzie to flaga, do której trzeba dojść i wrócić z powrotem. I do dzieła – waszym zadaniem jest pokonać tor i wrócić z powrotem nie niszcząc żadnej z przeszkód. Można też utrudnić zadanie – na przykład pokonać tor skacząc na jednej nodze. Wygrywa najszybszy i najbardziej zwinny!
2. Celne oko
Ulepcie średniej wielkości bałwana (żeby nie był on wyższy od dziecka). Do zabawy potrzebny będzie stary kapelusz bądź beret. Rysując na śniegu kreskę ustalcie odległość (kilka kroków), z jakiej będziecie rzucać kapelusz tak, żeby trafić na głowę bałwana. Wygrywa oczywiście ten, kto ma najbardziej celne oko.
3. Budowanie domku
Do zabawy potrzebne wam będzie głęboka foremka do pieczenia ciast (w kształcie cegły), głęboka łopatka do piasku oraz dobrze lepiący się śnieg. Nabierzcie do formy śnieg, przyklepcie go ręką. Gdy przewrócicie formę do góry dnem , wypadnie z niej prawdziwa cegła. Z takich właśnie cegieł można zbudować domek. Jeśli będziecie mieli ochotę dodatkowo wyposażyć wasz domek w stolik i krzesełka – napełnijcie duże wiadro i miskę śniegiem i postępujcie tak samo jak przy robieniu cegieł.
4. Bitwa na śnieżki
Barykadę można zbudować ze śnieżnych kul (tu niezbędna będzie pomoc dorosłego do układania kolejnych warstw muru). Gdy mury obronne będą gotowe – można rozpocząć prawdziwą podwórkową bitwę na śnieżki!
5. Labirynt
Bitwa na śnieżki z pewnością ucieszy bardziej chłopców, ale żeby połączyć w zabawie i małych urwisów i dziewczynki, które wolą urządzać śnieżny domek – zaproponujmy dzieciom budowanie labiryntu. Im będzie większy – tym lepiej!
6. Przeciąganie liny
Do zabawy potrzebna długa lina i kilka osób do zabawy. Ze śniegu ubijcie podłużną zaspę. Każda z drużyn ustawia się do różnych stronach zaspy i ciągnie linę ile mocy. Dziecięca wrzawa i śmiech gwarantowane – cóż może być bardziej zabawnego, niż przewrócić się z rozpędu na śnieg!
7. Śnieżne kule
Do tej zabawy również potrzeba kilka osób (wystarczy cała rodzina). Na słowo ?start” każdy zaczyna toczyć śnieżną kulę. Odpadają z gry zawodnicy, którzy utoczyli tak wielką kulę, że już nie dają rady ją odwrócić lub ci, którzy tak zapamiętale szli do przodu, że nie zauważyli, że skończył im się śnieg! Wygrywa ta osoba, której udało się najdłużej toczyć swoją kulę.
8. Lepienie postaci
Kto powiedział, że ze śniegu można ulepić tylko bałwana? Puśćcie wodze fantazji i ulepcie śmieszne (niekoniecznie rzeczywiste) postaci ze śnieżnych kul. Mogą to być na przykład miś, jeż (małe patyki posłużą za igły), ludziki, kosmici i wiele innych.
9. Malowanie na śniegu
Jeśli zamierzacie bawić się na śniegu w artystę, zanim wyjdziecie na podwórko – koniecznie przygotujcie farbki – kilka słoiczków rozcieńczonej farby z wodą. Pokażcie dziecku jak niesamowite efekty daje polewanie śnieżnych postaci różnokolorowym płynem.
10. Z Gorki na pazurki!
Zjeżdżanie z górki na sankach – czy może być lepsza frajda dla dziecka? Również dorośli to uwielbiają. Jeśli nie macie sanek pod ręką – to nie problem. Można zastąpić je reklamówką napełnioną śniegiem – jazda będzie jeszcze szybsza niż na sankach! Tu trzeba jednak najpierw zbadać grunt – czy nawierzchnia, po której będzie zjeżdżało nasze dziecko nie kryje żadnych niespodzianek w postaci wystających grud śniegu (lodu), kamieni czy też grubych gałęzi.
foto: Sean Lock/ iStockphoto.com