Inspirander

Strona główna / Macierzyństwo / 10 przykazań dobrych rodziców

10 przykazań dobrych rodziców
 Macierzyństwo

10 przykazań dobrych rodziców

16 maja, 2008

Według Mii Kellmer Pringle, brytyjskiej pedagog, autorkiświatowego bestsellera "Czego potrzebują dzieci":

  1. Okaż twojemu dziecku trwałą, nieustającą miłośći opiekę – jest to tak ważne dla jego umysłowegoi duchowego zdrowia, jak pożywienie dla ciała.
  2. Bądź hojny w poświęcaniu dziecku swojego czasui okazywaniu mu twojego zrozumienia – bawienie sięz dzieckiem lub czytanie mu na głos jest ważniejszeniż uporządkowane, funkcjonujące bez zakłóceńgospodarstwo domowe.
  3. Umożliwiaj dziecku zdobywanie nowych doświadczeńi już od pierwszych dni jego życia "zanurz" je w mówionymjęzyku – wzbogaca to jego duchowy rozwój.
  4. Zachęcaj dziecko do zabawy w każdej formie:w pojedynkę, z innymi dziećmi, do badania świata,naśladowania, eksperymentowania, budowania,kreatywnego tworzenia.
  5. Chwal częściej i głośniej wysiłki niż osiągnięcia.
  6. Powierzaj dziecku stale zadania, które wymagającoraz większej odpowiedzialności – takie umiejętnościwymagają treningu.
  7. Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, jedynew swoim rodzaju – sposób, w jaki traktujesz jedno i któryjest dla niego zupełnie w porządku, dla drugiego możebyć niewłaściwy.
  8. Pokazuj swoją dezaprobatę i niezadowolenie w sposóbwłaściwy dla wieku, osobowości i rozumowania dziecka.
  9. Nigdy nie używaj groźby pozbawienia dziecka miłościalbo że je komuś oddasz. Możesz odrzucać i nieakceptować jego zachowania, ale nie pozwól nigdy,aby zrodziło się w nim podejrzenie, że możesz odrzucaćjego osobę.
  10. Nie oczekuj wdzięczności. Twoje dziecko nie prosiło się,żeby przyjść na świat – to była twoja decyzja.

Inne Artykuły: