10 powodów bólu głowy u dziecka
14 kwietnia, 2009Przeważnie bóle głowy nie stanowią zagrożenia dla życia dzieci, ale nie należy ich bagatelizować. Uważa się, że 20-40% populacji dziecięcej cierpi na bóle głowy.
Edyta Łancuncewicz-Mazurkiewicz, konsultacja: lekarz pediatra dr n.med. Katarzyna Mudel z Centrum Medycznego Lim
Dziecko w wieku przedszkolnym często jako ból głowy określa inne dolegliwości lub po prostu zgłasza w ten sposób swoje niezadowolenie. Maluch do 2 lat nie skarży się na ból głowy, a o jego obecności można wnioskować, obserwując niepokój i nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Dziecko, które boli głowa, jest blade, apatyczne, płaczliwe, często trzyma rączki nad bolącym miejscem, pokłada się lub – przeciwnie – jest bardziej pobudzone, drażliwe i krzykliwe. Gdy pojawiają się inne objawy typu: wymioty, brak apetytu, gorączka o nieznanym pochodzeniu skontaktuj się z lekarzem.
Przede wszystkim musisz obserwować dziecko i ustalić częstotliwość, czas, umiejscowienie, ew. czynniki pogarszające ból głowy – światło, dźwięk (monitor komputera, telewizor ), zapachy oraz typ bólu ( kłujący, ściskający, pulsujący, rozsadzający). Zastanów się, czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy dziecko nie doznało urazu głowy ?
1. Migrena
Może pojawić się u dzieci powyżej 4 roku życia. Ból, który odczuwa dziecko jest ostry, pulsujący. Wystąpienie dolegliwości bólowych zwykle na 1 dzień lub na kilka dni przed poprzedza ?aura" (zaburzenia widzenia). Towarzyszyć jej mogą nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, na zapachy, czasem senność. Zwykle dolegliwości umiejscowione są z jednej strony głowy. U dzieci bóle migrenowe bardzo często są obustronne, zlokalizowane w okolicy czołowej lub skroniowych. Ryzyko bólu migrenowego jest powiązane z występowaniem tej dolegliwości u rodziców. Jeżeli cierpi na nią oboje rodziców, prawdopodobieństwo pojawienia się jej u dziecka wynosi ok. 70%, gdy jedno – 40%.
2. Kłopoty ze wzrokiem
Bóle głowy pojawiają się systematycznie po południu bądź wieczorem. Jeśli ból często dokucza dziecku, trzeba koniecznie zasięgnąć porady okulisty. Ten rodzaj bólu może być sygnałem wady wzroku (krótkowzroczność bądź astygmatyzm). Czasem takie dolegliwości są wynikiem wysiłku akomodacji oka.
3. Zapalenie ucha
Ból głowy związany ze stanem zapalnym ucha jest silny. Dziecko ma zwykle gorączkę i jest niespokojne i płaczliwe. Maluszek nie chce jeść, ciągnie się za ucho. Konieczna jest natychmiastowa wizyta u pediatry. Przy nawracających stanach zapalnych ucha konieczna będzie konsultacja laryngologiczna.
4. Zapalenie zatok
Zwykle bóle związane z zapaleniem zatok są nawracające. Nasilają się przy pochylaniu. Ból umiejscowiony jest w okolicy nasady nosa lub czoła. Towarzyszy mu obrzęk śluzówki i wydzielina z nosa. Dokucza niedrożność nosa. Przy powracających stanach zapalnych zatok konieczna jest konsultacja laryngologiczna
5. Stres
Jest częstą przyczyną bólu głowy u dzieci. Pojawia się po południu i wieczorami. Ból umiejscowiony jest zwykle w okolicy czoła, potylicy i skroni. Stres może wynikać z sytuacji istniejącej w domu (kłótnie między rodzicami, pojawienie się rodzeństwa) czy grupie przedszkolnej (koledzy z grupy przedszkolnej nie chcą się z nim bawić).
Musisz porozmawiać z dzieckiem i jeżeli stres będzie nadal tak silny skontaktuj się z psychologiem dziecięcym. Długotrwałe napięcie emocjonalne może zakończyć się depresją lub zaburzeniami emocjonalnymi.
6. Uraz – uderzenie w głowę
Ból spowodowany urazem głowy może zakończyć się pobytem w szpitalu. Powinnaś uspokoić i pilnie obserwować dziecko. Jeżeli w ciągu doby pojawi się senność, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, skontaktuj się pilnie z lekarzem. Objawy te bowiem mogą świadczyć o wstrząśnieniu mózgu.
7. Choroby neurologiczne
Rzadko ból głowy jest objawem choroby neurologicznej, warto natomiast brać pod uwagę możliwość jej wystąpienia. Jeżeli bóle głowy nie ustępują po lekach przeciwbólowych, towarzyszą im nudności i wymioty, a sytuacje takie się powtarzają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Bagatelizowanie takich objawów może stanowić dla dziecka zagrożenie. Jeżeli malec ma gorączkę, sztywny kark i wymiotuje, pojawiają się zaburzenia świadomości, może to świadczyć o zapaleniu opon mózgowych. Lekarz skieruje was do szpitala, gdyż konieczne będzie pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego. Objawem krwawienia podpajęczynówkowego oprócz silnego bólu głowy są drgawki, zaburzenia mowy i wymioty. Niezwłocznie udajcie się do szpitala. Poranny ból głowy, nudności, wymioty, trudności z koncentracją, zez, drgawki, zaburzenia mowy, utrata przytomności wskazywać mogą na guza mózgu. Natychmiast zgłoście się do szpitala, trzeba będzie wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.
8. Niehigieniczny tryb życia
Przemęczenie i nieregularny sen również są przyczyną bólu głowy. Nie chodzi tu tylko o zbyt małą ilość snu, ale również o zbyt długi sen (sprzyja między innymi atakom migreny). Kontroluj czas, jaki spędza twoje dziecko przed monitorem komputera i telewizorem. Długotrwałe wpatrywanie się w migoczące obrazy, brak ruchu i słabe dotlenienie organizmu również mogą przyczynić się do dolegliwości bólowych. Przestrzegaj podstawowych zasad w czasie spacerów. Pamiętaj , że częste przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może powodować bóle głowy i udary.
9. Wirusy, infekcje, przeziębienie
Ból głowy często towarzyszy początkom infekcji. Jest zwiastunem choroby wirusowej jak np. zwykłego przeziębienia czy grypy ,a także trzydniówki czy ospy wietrznej. Pojawia się również w chorobach pochodzenia bakteryjnego: zapaleniu górnych dróg oddechowych i anginie.
10. Nieregularne odżywianie – niedocukrzenie krwi (hipoglikemia) wynikające ze zbyt małej ilości jedzenia, często powoduje ból głowy u dzieci. Dbaj o to, by zapewnić malcowi regularne i zbilansowane posiłki.
Jak pomóc dziecku?
Jeżeli stwierdzasz ból głowy i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, możesz spróbować ulżyć maluszkowi robiąc mu chłodny okład na głowę (zimno spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych). Postaraj się ograniczyć liczbę bodźców i umożliwić dziecku położenie się w dogodnej pozycji. Jeżeli oprócz bólu występują inne dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli:
- Ból głowy jest bardzo silny nie ustępuje przez dłuższy czas mimo podania dziecku leku przeciwbólowego.
- Ból jest wynikiem urazu (upadku, uderzenia w głowę).
- Towarzyszą mu wysoka, oporna na leki gorączka, zaburzenia neurologiczne, wymioty.
- Ból głowy jest powodem, dla którego dziecko budzi się w nocy.
- Ból głowy, choć nie jest bardzo silny, często powraca.
Foto: istockphoto.com