10 kroków do wysokiej kultury
16 maja, 2008Jak zachęcić dziecko do wizyty w muzeum lub galerii sztuki? Witaminy kulturalnego wzrostu są niezbędne dla rozwoju naszych maluchów. Przedstawiamy 10 kroków, jak nauczyć dziecko zamiłowania do sztuki.
Tatiana Ziemkowska
1. Pobudź wyobraźnię dziecka szczegółem
Jeśli zamierzasz zabrać dziecko np. na zwiedzanie Pałacu Królewskiego – nie mów mu, że idziecie tam, by obejrzeć wiele interesujących rzeczy, tylko pobudź jego ciekawość: ?chodź, zobaczymy, w jakich domkach dawniej ludzie mieszkali" lub zachęć malca jakimś szczegółem, który koniecznie tam zobaczy, np. ?malusieńki domek dla lalek" czy ?kanapę na lwich łapach".
2. Zacznij od różnorodności
Rozpoczynając przygodę Twojego dziecka ze sztuką, nie warto od razu zabierać go na wystawę, gdzie króluje jeden rodzaj sztuki (np. malarstwo) – tam długo malec nie wytrzyma. Wytrzyma natomiast nieco dłużej, jeśli wystawa będzie różnorodna. I tak wystawa obrazów znacznie ustępuje pod tym względem muzeum zabawkarstwa czy lotnictwa.
3. Wybierz miejsce kameralne
Lepiej zacząć poznawać dziecko ze sztuką w niedużych pomieszczeniach. To spowoduje, że malec będzie bardziej skupiony na eksponatach, a nie na ?byciu grzecznym" w miejscu, gdzie przebywa dużo ludzi oprócz niego. Poza tym trudniej będzie mu się zgubić (przecież na wystawach i w muzeach jest tyle innych sal do obejrzenia).
4. Nic na siłę
Jeśli nasza pociecha bardzo protestuje przed pójściem do teatru czy muzeum, nie warto go właśnie w tym zaplanowanym dniu do tego przymuszać – w końcu do kontemplowania sztuki my, dorośli również potrzebujemy specjalnego nastroju. Kulturalne wyjście powinno dziecku kojarzyć się z Przyjemnością, a nie Przymusem.
5. Nie zniechęcaj
Nie popadajmy też w druga skrajność, jeśli dziecko chce z nami pójść, a nam to nie specjalnie odpowiada, to nie oponujmy: ?to nie jest dla dzieci", ?to będzie dla ciebie za trudne – nic nie zrozumiesz". Jeśli jest to tylko możliwe zabierzmy dziecko ze sobą, a ono na pewno odkryje dla siebie coś nowego.
6. Świeć przykładem
Wiemy, że dzieci uczą się od nas wszystkiego poprzez obserwację i analizę. Wybierzcie się kilka razy (np. do teatru) bez dziecka, zawsze powiadamiając go, gdzie idziecie. Maluch bardzo szybko wydedukuje, że tam, gdzie chodzą mama i tata, jest bardzo ciekawie i będzie chciał wam towarzyszyć.
7. Przygotuj dziecko do oglądania
Wybierzcie się z maluchem na wystawę czy do muzeum nie po to, by zobaczyć wszystko, tylko po to, by obejrzeć konkretną rzecz (obraz). Przed tym warto malucha zapoznać z nim pokazując zdjęcie (jeśli nie w albumie, to na stronach internetowych) i opowiedzieć o jakimś szczególe widniejącym na obrazie. Spotkanie z tym, co znamy choć trochę jest zawsze przyjemniejsze, a dziecko dzięki temu lepiej zapamięta co widziało.
8. Wzmocnij pozytywne emocje
Każde dziecko jest szczęśliwe, jeśli w wyprawie (nieważne dokąd) bierze udział cała rodzina. A już na pewno wyjście będzie bardzo udanym, jeśli w zwiedzaniu (np. wystawy) zrobicie sobie przerwę w bufecie (jeśli jest) bądź zakończycie rodzinną wyprawę kulturalną obiadem na mieście.
9. Oglądajcie razem reprodukcje
Warto zadbać o to, by w domu sztuka była na wyciągnięcie ręki. Kupujcie ilustrowane albumy na temat malarstwa i architektury, oglądajcie je często, dzielcie się z dzieckiem spostrzeżeniami.
10. Zachowaj umiar
Dziecko w wieku przedszkolnym bardzo intensywnie się rozwija, jego umysł również. Z jednej strony to prawda, że małe dziecko ?chłonie wiadomości jak gąbka", z drugiej zaś – zmienia się jak w kalejdoskopie. A co za tym idzie, nie można wykluczyć sytuacji, kiedy wszystkie zdobyte w krótkim czasie informacje pomieszają się lub zleją w całość. A przecież nam nie oto chodzi. Dlatego koncentrujmy uwagę dziecka czymś określonym (jednym obrazie lub eksponacie), na resztę przyjdzie czas, gdy następnym razem wybierzemy się do muzeum.