Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / SPORT / Jak zacząć biegać? 5 najważniejszych wskazówek

 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

Jak zacząć biegać? 5 najważniejszych wskazówek

18 lutego, 2021

Bieganie nie tylko poprawia naszą formę i pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ale niesie też mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Wzmacnia serce i układ oddechowy, poprawia pamięć i wspomaga zdolność uczenia się. Ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie – podnosi poziom energii, obniża stres, a nawet pomaga w walce z depresją. Bieganie to idealna forma aktywności fizycznej w czasach pandemii, dostępna nam na co dzień. Zanim odłożysz pierwszy trening na jutro, przeczytaj nasze wskazówki, jak zacząć przygodę z bieganiem, i… spróbuj już dziś!

Jak zacząć biegać? 1. Zacznij stopniowo i pamiętaj o rozgrzewce

Rozpoczynając jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, należy pamiętać przede wszystkim o bezpiecznym i stopniowym zwiększaniu wysiłku podczas kolejnych treningów. Od czego zacząć? Podstawą każdej aktywności fizycznej jest rozgrzewka, która przygotowuje mięśnie do wytężonego wysiłku i zapobiega kontuzjom. Warto zatem, już od pierwszego treningu, wyrobić nawyk rozciągania i krótkich ćwiczeń – truchtu, wykroków, wymachów, skipów oraz skrętoskłonów. Po takiej rozgrzewce możesz spokojnie wyruszyć w trasę.

W przypadku biegania powinniśmy zacząć od marszobiegów, pamiętając o odpowiednim oddechu oraz stabilnym tempie. Dystans na początku powinien być dosyć krótki i dostosowany do naszych możliwości. Dużo bezpieczniejsze jest stopniowe wydłużanie czasu, który poświęcamy na trening, niż dystansu. Ważne, by z każdym dniem próbować go wydłużać, a tym samym przekraczać własne granice i cieszyć się postępami. Bieganie to nie wyścigi, a forsowanie organizmu może zakończyć się kontuzją lub… zniechęceniem.

Zapamiętaj: podczas treningu powinnaś pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu

145,00 
135,00 
89,99 
157,00 
157,00 
69,99 

Jak zacząć biegać? 2. Zadbaj o odpowiedni strój

Każdy, kto chociaż raz w życiu pokonywał dystans w niewygodnych butach wie, że to najprostsza droga do tego, by zakończyć przygodę z bieganiem już po pierwszym treningu. Aby zacząć biegać z przyjemnością, niezbędny jest odpowiedni strój, czyli ubranie, w którym czujesz się wygodnie i komfortowo – legginsy, sportowy top, wygodna bluza, która pozwoli „oddychać” Twojemu ciału. Możesz również zainwestować w specjalne, lekkie buty przeznaczone do biegania. Podczas biegania ogromną rolę odgrywają takie dodatki, jak zegarek pozwalający na mierzenie dystansu, playlista z ulubioną, energiczną muzyką oraz odpowiednie słuchawki. Inwestycja w profesjonalny i atrakcyjny „look” z pewnością wzmocni Twoją motywację do wychodzenia z domu i do biegania.

Jak zacząć biegać? 3. Wyznaczaj realistyczne cele

Jeśli postawisz sobie za cel utratę 10 kilogramów w miesiąc, z pewnością bardzo szybko się zniechęcisz.  Jak zatem zacząć biegać, by móc cieszyć się efektami? Twój cel powinien być realistyczny i mierzalny. Widząc postępy każdego dnia, czujemy satysfakcję i wzmacniamy tym samym naszą motywację. Mierz zatem czas podczas każdego treningu i zwiększaj choćby o minutę. Postaw sobie za cel przebiegnięcie jakiegoś określonego, ale realistycznego, dystansu po miesiącu treningów, a Twój zapał nie zgaśnie po kilku próbach. 

Jak zacząć biegać? 4. Notuj postępy

Przydatnym narzędziem, zasilającym motywację do biegania, może być prowadzenie dziennika obserwacji, w którym będziesz notować swoje postępy. W dniu, w którym zaczniesz biegać, załóż sobie specjalny zeszyt i po każdym ukończonym treningu zapisuj wyniki oraz swoje obserwacje dotyczące np. samopoczucia, poziomu trudności, motywacji. Innym sposobem jest pobranie specjalnej aplikacji, która liczy ukończone kilometry oraz pokazuje ilość spalonych kalorii. Dodatkowo pozwala łączyć się z innymi pasjonatami biegania i obserwować ich postępy.

Warto zacząć biegać z inteligentnym zegarkiem, który nie tylko pokazuje przebiegnięty dystans i ilość spalonych kalorii, ale również parametry ciała – kontroluje tętno, oddech, wydolność serca. Monitoring treningów na co dzień i możliwość spojrzenia na całokształt po dłuższym czasie pozwala wyciągać wnioski, rozumieć lepiej swoje ciało i uzyskiwać coraz lepsze efekty.

Te gadżety odmienią Twoje treningi! Rozpocznij z nami swoją przygodę z bieganiem i skompletuj wysokiej jakości niezbędnik treningowy z Inspirander.pl

269,00 
259,00 
259,00 
180,00 
180,00 

Jak zacząć biegać? 5. Uwierz, że naprawdę możesz!

Przyjrzyj się ludziom, którzy biegają – są w różnej kondycji, w różnym wieku, prowadzą odmienne style życia. Łączą ich nie wyniki i przebyte dystanse, ale radość z biegania i uprawiania sportu na świeżym powietrzu! Ta pozytywna energia jest również w Twoim zasięgu! Bieganie nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań, a jedynie zastosowania się do kilku podstawowych wskazówek. Dużym błędem jest porównywanie się do innych, gdy dopiero zaczynamy biegać. Każdy robi to w swoim tempie, a najważniejsza jest regularna praktyka i wytrwałość. Biegając systematycznie zauważysz, że Twoja forma jest coraz lepsza, a któregoś dnia efekty zaskoczą Ciebie samą! Istotą biegania jest bowiem czerpanie radości z samej aktywności i poczucie, że robimy coś dobrego dla siebie i swojego zdrowia.

Tekst: Monika Laskowska-Baszak

Inne Artykuły: