Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / Jesienne kwiaty w domu

Jesienne kwiaty w domu
 JESIENNE INSPIRACJE,

Jesienne kwiaty w domu

4 listopada, 2020

Jesień już króluje za oknami, zatem większość z nas oprócz porządków w ogrodzie planuje również sezonową aranżację wnętrza. W niniejszym artykule udowadniamy, że nie tylko kolorowe liście i kasztany mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dekoracji Waszego domowego zacisza. Prezentujemy najpopularniejsze kwiaty doniczkowe, które nie tylko cieszą oko, lecz także są łatwe w utrzymaniu. Dzięki naszym poradom nawet najmniejsze i najciemniejsze mieszkanie zamieni się w prawdziwy jesienny raj, bez względu na nieprzewidywalną pogodę za oknem. 

Gama kwiatów, które możecie wsadzić do donicy na sezon jesienno-zimowy jest naprawdę szeroka. W wielu domach weteranami lata są zwykle pelargonie, petunie czy surfinie, potrafiące przetrwać w skrzynkach lub donicach (jeśli oczywiście odpowiednio o nie zadbamy) do późnych zimowych miesięcy. Niezwykle ważne jest jednak, abyśmy uschnięte lub chore egzemplarze niezwłocznie usuwali, ze względu na fakt, iż mogą być siedliskiem chorób. W ich miejsce warto nasadzali np. mrozoodporne byliny. 

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszymi kwiatami doniczkowymi na jesieńchryzantemy, astry (,,marcinki”), jak również nieśmiertelne wrzosy. My jednak jesteśmy zwolennikami innowacji, dlatego też proponujemy wrzosiec delikatny lub hebe. Obie rośliny należy stawiać w miejscach jasnych, ale odradzamy umieszczanie ich na parapetach z bezpośrednią ekspozycją na światło słoneczne. Nie należy ich też zbyt często przesadzać – odpowiedni okres to 2-3 lata. 

Do dekoracyjnych propozycji należy też niewątpliwie mieczyk. Będzie doskonałym towarzyszem naszych chryzantem. Roślina jest wysoki, smukły i wyróżnia się bardzo intensywnym purpurowym kolorem, który pozytywnie wpłynie na poprawę nastroju w chłodne dni. Do uprawy zarówno doniczkowej, jak i ogrodowej świetnie nadaje się też kocanka. Jeśli nie planujemy nasadzać jej w ogrodzie, musimy liczyć się z tym, że w donicy będzie mniej obfita pod względem ukwiecenia.

Oryginalnym pomysłem na kwiatową aranżację naszego wnętrza jest kapusta ozdobna. Tak, dobrze usłyszeliście! Lubi zarówno nie tylko ogród, ale również donice. Choć wśród florystów cieszy się opinią długowiecznego dodatku do wszelkiego rodzaju bukietów, nasadzona w wielu egzemplarzach niejednokrotnie wywoła okrzyki zachwytu wśród Waszych gości. Kapusta ozdobna cieszy oko od września do grudnia, a na rynku istnieje wiele odmian. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Jeżeli ktoś z Was jest miłośnikiem mnogości kolorów i kształtów, także w kontekście kompozycji kwiatowych, powinien postawić na dalie. Jedyna rzecz, o której należy pamiętać przy ich pielęgnacji to stosowanie nawozu do roślin doniczkowych. Absolutnie nie należy ich też zbyt obficie podlewać, w przeciwnym razie zaatakują je grzyby. Przed sezonem jesienno-zimowym należy tylko nieznacznie przyciąć ich łodygi i przesadzić do doniczek. Do wyboru macie aż 35 gatunków tego kwiatu. Balkon zorientowany południowo? – dalia jest idealna dla Was! 

Nieco egzotyczniejszym kwiatem doniczkowym, przeznaczonym na jesień i zimę pod uprawę pojemnikowo-doniczkową jest heliotrop peruwiański, czyli jedna z najciekawiej pachnących roślin tego typu. Kwiat jest szczególnie wrażliwy na niską temperaturę, dlatego ogrodniczym przestępstwem jest jej uprawa na zewnątrz. Mało kto wie, ale odpowiednio pielęgnowana może przetrwać w warunkach mieszkaniowych wiele lat. Pamiętajmy o jej regularnym podlewaniu oraz odpowiednim przygotowaniu podłoża przed jej nasadzeniem.

W ramach uświetnienia Waszych wnętrz proponujemy również kwiat nieco zapomniany – storczyka cibidium. Choć z jednej strony storczyki cieszą się coraz większą popularnością i są kojarzone z tropikalnymi rejonami świata, mało kto jest świadom, że okres ich kwitnienia przypada od października do marca. Storczyk dobrze rośnie w półcieniu i miejscach średnio nasłonecznionych. Przy zdradliwej jesiennej aurze jest wręcz kwiatem wymarzonym. Charakteryzuje go wielość odcieni i bogaty kwiatostan. Podobnie jak wcześniej wspomniane tu kwiaty nie lubi nadmiernego podlewania.

Azalia doniczkowa również sprawdzi się w roli przepięknej ozdoby naszych parapetów podczas monotonnych, szarych dni. Nie przeszkadza jej ani niska temperatura (aczkolwiek nie toleruje przeciągów), ani niedostateczne nasłonecznienie pomieszczenia. Na rynku dostępne najczęściej w wariancie czerwonym, purpurowym i różowym. Regularne podlewanie, kwaśna gleba i nasłoneczniony parapet – to wszystko czego jej trzeba. 

Życzymy przyjemnego aranżowania Waszych wnętrz na jesień! 

Tekst: Klaudia Bilska

Inne Artykuły: