Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / Jak zabezpieczyć kwiaty na balkonie przed zimą?

 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

Jak zabezpieczyć kwiaty na balkonie przed zimą?

4 listopada, 2020

W dzisiejszym artykule prezentujemy Wam przegląd najważniejszych zasad, jakie należy wprowadzić w życie, aby uprawa Waszych roślin balkonowych nie kończyła się fiaskiem z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Wbrew pozorom należy znać tylko kilka podstawowych trików, które sprawią, że nie będziecie zmuszeni do kolejnej rearanżacji Waszych balkonów, gdy tylko temperatura na zewnątrz o tym przypomni. Większość z nas uprawia tam rośliny wieloletnie, czyli m. in. różnego rodzaju pnącza, krzewy i byliny. Rosną one z reguły w skrzynkach, donicach czy beczułkach, dlatego są dużo bardziej narażone na przemarznięcie niż te ogrodowe. W sezonie jesienno-zimowym, poza podlewaniem i nawożeniem, należy poświęcić im odrobinę więcej uwagi.

 

Do tego celu należy wykorzystać kartony ze styropianową, poliuretanową bądź słomianą wyściółką na dnie. Wystarczy, że wszystkie Wasze donice i pojemniki z kwiatami włożycie do tak przygotowanego kartonu i… gotowe! Swoją izolacyjną rolę doskonale spełnią również deski lub niewykorzystane dotąd remontowe materiały, takie jak np. panele podłogowe, płyty OSB lub meblowe. Podkładamy płytę pod każdą z donic… i już. Donice wymagają również izolacji termicznej po bokach, a do tego idealnie nadadzą się stare koce – dzięki takiemu rozwiązaniu nie nadwyrężycie budżetu.

Istnieje również szereg innych, kluczowych kroków, które należy podjąć, aby przedłużyć życie naszych roślin balkonowych, zwłaszcza w sezonie niskich temperatur. Poniżej prezentujemy ich wybór: 

     1. Do okrycia tzw. roślin zimozielonych najlepiej nada się biała agrowłóknina, która jest łatwa w przechowywaniu, obróbce. Co najważniejsze – jest tania i dostępna w każdym markecie budowlanym!

     2. Pamiętajmy o oszczędnym podlewaniu.

     3. Dobrym rozwiązaniem może okazać się częściowe zaciemnienie balkonu, jeśli jest on zorientowany południowo.

     4. Pamiętajmy o tym, że wszelkie osłony zakładane sezonowo na rośliny nie mogą być ani zbyt szczelne, ani założone zbyt wcześnie – w przeciwnym razie roślina zaparzy się.

     5. Podlewajmy rośliny w okresie odwilży.

     6. Na okres jesienno – zimowy warto zmienić położenie wszystkich naszych balkonowych roślin. Najlepiej ustawić je w rzędach – wtedy będą stanowiły wzajemną osłonę od wiatru.

     7. Poza włókniną doskonałymi materiałami izolacyjnymi są: gazety, kora, granulat ogrodniczy czy też stroisz, tzw. gałązki roślin iglastych.

     8. Jeśli posiadamy na tarasie lub balkonie masywne, trudne do przeniesienia donice czy skrzynie na kwiaty, powinniśmy pomyśleć o ich izolacji niezwłocznie po wsadzeniu do nich kwiatów. W roli całorocznego izolatora dobrze sprawdzi się styropian. Tę technikę możemy stosować również, gdy hodujemy na tarasie lub balkonie różnorakie drzewa, np. cyprys, wierzbę babilońską, lub mini drzewka owocowe.

Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom, absolutnie każda z Waszych roślin i kwiatów balkonowych przetrwa jesienno–zimowy sezon. 

Tekst: Klaudia Bilska 

Inne Artykuły: