Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / Jak być bardziej konsekwentnym?

Jak być bardziej konsekwentnym?
 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

Jak być bardziej konsekwentnym?

9 grudnia, 2020

Nowy tydzień – mnóstwo zobowiązań i planów do zrealizowania. Chciałybyśmy wytrwać w diecie, wygospodarować czas na trening oraz mieć niegasnącą motywację do konsekwentnego wykonania powierzonych nam zadań. Do skreślenia punktów z listy potrzeba dużej dozy wytrwałości w postanowieniach. Wiąże się to z siłą charakteru i wysoką konsekwentnością, zatem jak być konsekwentnym wobec siebie?

Jak być bardziej konsekwentnym? Priorytetyzacja zadań, czyli wstęp do treningu konsekwentności

  1. Zapisz wszystkie rzeczy do wykonania w danym dniu.
  2. Przypisuj odpowiednią wagę zadaniom, a następnie uszereguj je od najważniejszego do najmniej istotnego.
  3. Wykonuj zadania, zaczynając od najbardziej priorytetowych.

Początkowo, starając się być konsekwentnym, mamy dużo energii i determinacji. Niestety różne zdarzenia losowe mogą odsuwać nas od realizacji wyznaczonych zadań. Odpuszczamy raz, dwa razy, a potem cały plan zostaje unieważniony. Ginie przy tym nasza konsekwentność.

jak być bardziej konsekwentnym? Koncentracja na przyszłości

O skutkach odsuniętych planów myśl długofalowo. Jeśli dziś znów kupię słodycze po obiedzie, prawdopodobnie będzie tak jutro i pojutrze, gdyż codziennie spożywam obiad. Lepiej nie dopuścić do pierwszego razu. Dlaczego chcesz zrezygnować ze słodyczy? Np. chcesz być zdrowa i silna w przyszłości, a każde takie wykroczenie oddala Cię od mety. Wyznacz nagrodę, która wspomoże motywację do podjęcia wysiłku. Budowanie konsekwentności to długi proces, który kształtuje naszą osobowość. Wiąże się to również z umiejętnością stawiania czoła wyzwaniom.

jak być bardziej konsekwentnym? Eliminacja rozpraszaczy

Zastanów się nad tym, co odsuwa Cię od osiągnięcia celu. Jakie czynności, osoby bądź sytuacje się do tego przyczyniają? Aby być konsekwentnym, należy zmienić dotychczasowe zachowanie, które zaburza naszą harmonię. Masz problem z kompulsywnym sprawdzaniem powiadomień na Instagramie? Ustal dzienny limit czasu spędzanego w social mediach i odłóż telefon jak najdalej. Rozpraszać mogą także równoczesne próby doskonalenia innych cech charakteru. Wprowadzajmy zmiany sukcesywnie, zaczynając od najbardziej kluczowej – w tym przypadku od tego, jak być konsekwentnym wobec siebie.

jak być bardziej konsekwentnym? Konfrontacja z porażką

Nieuniknionym następstwem pracy nad nową cechą są błędy. Pamiętaj, że mogą nas wiele nauczyć. Nie oznaczają końca podczas szlifowania konsekwentności. Spróbuj ponownie. Notuj powody, dla których cel stał się bardziej odległy. Konsekwentne wyciąganie wniosków to dobry nawyk, a bycie konsekwentnym jest postawą szczególnie pożądaną w społeczeństwie, ponieważ przekłada się na wiele aspektów naszego życia.

Tekst: Weronika Zając

Inne Artykuły: