
DOBRE SAMOPOCZUCIE
Strona główna / TEMAT DNIA / Dzień Kobiet – historia święta
Dzień Kobiet to coś więcej niż symboliczne goździki i tulipany wręczane co roku kobietom z okazji ich święta. Za tym dniem kryje się niezwykle ważna i niełatwa historia, która odmieniła standardy życia kobiet na całym świecie. To historia opowiadająca o kobiecej sile i determinacji, dzięki którym dziś kobiety mogą cieszyć się prawami obywatelskimi i przywilejami. Poznaj tę inspirującą kartę kobiecych dziejów!
Wokół pierwotnego źródła obchodów Dnia Kobiet istnieje wiele znaków zapytania, choć za jego pierwowzór można by uznać Matronalia – starożytne święto zamężnych kobiet, które 1 marca składały ofiary i modlitwy w świątyni, a ich mężowie obdarowywali je prezentami. Trudno jednak doszukiwać się analogii pomiędzy tak odległymi w czasie rzymskimi obrzędami a współczesnym kontekstem Dnia Kobiet. Wersja dużo bliższa współczesnemu świętu kobiet ma swoje początki w historii Stanów Zjednoczonych.
Jedna z tez głosi, że Dzień Kobiet upamiętnia strajk i pożar w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist, do którego doszło 25 marca 1911 r. Zginęło wówczas 126 kobiet zamkniętych w fabryce przez właściciela, które protestowały przeciwko trudnym warunkom pracy w zakładzie. Historycy nie potwierdzają jednak tych źródeł, a obchody Dnia Kobiet ściśle wiąże się z powstaniem Socjalistycznej Partii Ameryki. To wydarzenie dało początek strajkom robotników, którzy 28 lutego 1909 roku wyszli na ulice i właśnie ten dzień uznaje się za pierwszy w historii Dzień Kobiet. Strajki te z kolei upamiętniały manifestację tysięcy kobiet, do której doszło rok wcześniej – pracownice branży odzieżowej żądały wówczas praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet.
Rok później w Kopenhadze ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet, którego pierwsze obchody miały miejsce 19 marca 1911, m.in. dzięki bardzo zaangażowanym działaniom słynnej niemieckiej feministki – Klarze Zetkin. Marsze w ramach obchodów Dnia Kobiet odbyły się w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii. Postulaty dotyczyły praw kobiet do głosowania, pracy, obejmowania urzędów publicznych oraz walki z dyskryminacją. W kolejnych latach święto zostało poniekąd „przejęte” przez komunistów, którzy postanowili wykorzystać niepokoje społeczne związane z Dniem Kobiet jako narzędzie propagandy i zdobywania władzy. W myśl hasła „lud potrzebuje igrzysk i chleba” wprowadzali różne „święta”, które miały dać ułudę atrakcyjności robotniczego losu. Tym sposobem Dzień Kobiet w Polsce stał się wręcz państwowym świętem w czasach PRL-u, a 8 marca zapisał się w naszej narodowej pamięci przede wszystkim jako dzień, w którym kobiety obdarowywano goździkami i rajstopami, rzekomo w podziękowaniu za ich ciężką pracę.
Obecnie Dzień Kobiet obchodzi się w wielu krajach na całym świecie, ale nie wszędzie święto przypada 8 marca. W Rosji Dzień Kobiet pozostał dniem wolnym od pracy, co jest pozostałością czasów Związku Radzieckiego. W niewielu krajach też kobiety tego dnia otrzymują kwiaty lub upominki, za to np. Włoszki świętują Dzień Kobiet przez cały tydzień poprzedzający 8 marca i obdarowują się nawzajem kwiatami – swoje koleżanki, mamy, siostry. Chinkom z kolei przysługuje pół dnia wolnego w pracy, podczas którego korzystają ze specjalnie przygotowanych na ten dzień przecen i rabatów w sklepach. Portugalki i Rumunki świętują ten dzień w gronie kobiet, urządzając „babskie” spotkania i imprezy. W takich krajach jak Wielka Brytania czy Francja natomiast stawia się na feministyczne debaty oraz spotkania, podczas których poruszane są problemy równouprawnienia, a np. w Iranie Dzień Kobiet jest całkowicie zabroniony pod groźbą srogich kar, a nawet aresztu.
Tekst: Monika Laskowska-Baszak
Orzymaj 10% rabat
na pierwsze zakupy
Skandynawski Design
Sztuka pięknego życia