Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / DOBRE SAMOPOCZUCIE / Zimą odpocznij w domu – proste sposoby na domowy relaks

 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

Zimą odpocznij w domu – proste sposoby na domowy relaks

30 grudnia, 2020

Długie wieczory, krótkie szare dni – zimą zwalniamy, a nasz organizm domaga się szczególnej uwagi. W świecie pełnym niepokoju i codziennych stresów zadbaj o życiowy balans – czasami wystarczy bardzo niewiele, bo odzyskać równowagę, poczuć się dobrze, spokojnie, lekko. Podpowiadamy, jak zrelaksować się w domowym zaciszu.

Proste sposoby na domowy relaks – jak odpoczywać, żeby... odpocząć?

Psychologowie przekonują, że w odpoczywaniu nie chodzi o bezmyślne pójście za tłumem, wrzucanie zdjęć świeczek do mediów społecznościowych i robienie rzeczy, które nie mają nic wspólnego z wartościowym, wydajnym odpoczynkiem. Kluczem do odnalezienia równowagi i zadbania o siebie jest świadomość tego, co podnosi nasz poziom energii, uspokaja, uszczęśliwia. Na nasze samopoczucie wpływa wiele czynników – to, co jemy, słuchamy, z kim przebywamy, a także kolory i przedmioty, którymi się otaczamy. Zainspiruj się i zadbaj o wartościowy odpoczynek!

Proste sposoby na domowy relaks – ciasny, ale własny kąt

Stwórz swoje „miejsce mocy”, czyli takie miejsce w domu, w którym odzyskasz siły, odpoczniesz po ciężkim dniu w ciszy i skupieniu. To może być przytulny kąt z fotelem bujanym i regałem ulubionych książek albo po prostu miejsce, w którym możesz się zaszyć z kubkiem herbaty i ulubionym zapachem świec. Ważne, by w osobistym miejscu mocy otaczać się pięknymi przedmiotami, które wywołują w nas pozytywne emocje, przywołują dobre wspomnienia, pozwalają się czuć dobrze i bezpiecznie. Jeśli nie masz możliwości wygospodarowania takiej przestrzeni umieść w salonie lub w sypialni symboliczny piękny przedmiot, który będzie Ci przypominał o zadbaniu o swoją równowagę – doskonale nadają się do tego różne ozdoby – łapacze snów, figurki, wazony lub świeczniki – zobacz wyjątkowe przedmioty marki Madam Stoltz, które inspirują swoim pięknem i oryginalnością.

Proste sposoby na domowy relaks – światło, które leczy

Zimą w sposób szczególny doskwiera nam brak słońca, co wpływa na nasze obniżenie nastroju. Warto zadbać wówczas o odpowiednią suplementację witaminy D, która nazywana jest „witaminą słońca”, a która działa na ludzki organizm niczym hormon szczęścia. Nie zapominajmy również o roli oświetlenia w naszych domach – zwłaszcza zimową porą. Przytulne, ciepłe światło sprzyja relaksowi, koi zmysły, pozwala się wyciszyć i buduje atmosferę. Warto zadbać o wysokiej jakości lampy i kinkiety, które będą łagodnie rozpraszały światło – zobacz, jak przytulnie możesz zaaranżować swoje wnętrza dzięki lampom marki MADAM STOLTZ.

Proste sposoby na domowy relaks – naturalne tkaniny, czyli ciepło, które koi

Odpoczywamy i nabieramy sił, gdy jest nam ciepło, błogo i bezpiecznie. Otul się miękkim kocem, zamknij oczy i wsłuchaj się w dźwięki za oknem. Pozwól sobie odpłynąć w spokojny świat marzeń sennych. Sen to najlepszy i najprostszy sposób na regenerację sił. Udowodniono naukowo, że wystarczy 15-minutowa drzemka, by odzyskać energię i poczuć się dużo lepiej. Zadbaj, by Ci było wygodnie, przyjemnie, komfortowo – rozłóż poduszki na sofie, z dbałością dobieraj tkaniny do swojego domu. Koce i pledy wykonane z naturalnych włókien będą najlepszymi i najcieplejszymi towarzyszami zimowych wieczorów z dobrym filmem lub książką. Niech będą przyjemne w dotyku, przewiewne, dzięki czemu nasza skóra również będzie oddychać i odpoczywać.

Proste sposoby na domowy relaks – zapomnij się w działaniu

Specjaliści zajmujący się badaniem zdrowia psychicznego, przekonują, że jedną z najbardziej skutecznych metod osiągania spokoju wewnętrznego jest mindfulness – nauka uważności w działaniu, skupienie się na „tu i teraz”. Oddaj się swojej pasji, ulubionym zajęciom, czynnościom, które sprawiają Ci przyjemność – ugotuj coś pysznego, szydełkuj, czytaj, koloruj kolorowanki dla dorosłych, pisz pamiętnik, zrób automasaż, przygotuj domowe SPA i myśl tylko o tym, co robisz w danym momencie. Jeśli szukasz nowego hobby, inspiruj się pięknem i sztuką, przeglądaj albumy i katalogi. Najlepsze pomysły powstają, gdy umysł jest zrelaksowany – wykorzystaj ten moment i zaprojektuj swoją wymarzoną przyszłość – podróże, dom, ogród czy po prostu romantyczny wieczór we dwoje.

Zadbaj o siebie i swoje samopoczucie

Tekst: Monika Laskowska-Baszak

Inne Artykuły: