Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / DOBRE SAMOPOCZUCIE / Jak zaplanować i osiągnąć cele na przyszły rok?

 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

Jak zaplanować i osiągnąć cele na przyszły rok?

30 grudnia, 2020

Przygotowania do Nowego Roku są już oficjalnie rozpoczęte. Przyszedł zatem czas na opracowanie noworocznych postanowień. Niewykluczone, że zastanawiasz się, jak efektywnie zorganizować swój czas (najlepiej bez niepotrzebnego szaleństwa)! Nie oszukujmy się, rok 2020 okazał się być dość trudnym – przyszło nam zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, problemami i przeciwnościami losu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zatem przydatne wskazówki, dzięki którym skutecznie zaplanujesz i osiągniesz cele wyznaczone na Nowy Rok 2021.

Jak zaplanować i osiągnąć cele na przyszły rok?

Krok pierwszy: weź zeszyt lub kartkę papieru i długopis. Następnie odpowiedz pisemnie na poniższe pytania:

 

♥ Moja najlepsza decyzja podjęta w 2020 roku to…

♥ Mój największy błąd popełniony w 2020 roku…

♥ Jakie cele wyznaczyłam sobie na rok 2020?

♥ Którego z zaplanowanych przeze mnie planów nie udało mi się zrealizować? Dlaczego?

♥ Przed jakimi wyzwaniami stanęłam w tym roku? Co mogę zrobić, aby z łatwością sprostać potencjalnym wyzwaniom w 2021 roku?

Jaką nową zasadę przyjmuję na Nowy Rok, aby osiągnąć swoje cele?

♥ Jakie cechy charakteru pomogły mi sprostać życiowym wyzwaniom w 2020 roku?

♥ Jakich nowych rzeczy dowiedziałam się o sobie w minionym roku?

♥ Jakich umiejętności i zdolności mi brakowało?

Co lub kto dokonał największych i najważniejszych zmian w moim życiu w 2020 roku?

 

Ważne: odpowiadaj szczerze. Im bardziej bezpośrednie będą Twoje odpowiedzi, tym pełniejszy obraz uzyskasz. Co najważniejsze –będziesz mogła efektywniej zaplanować następny rok!

 

Jeśli dostrzegasz tylko dobro, ignorując błędy, które sprawiają Ci przykrość, powinnaś się nad tym poważnie zastanowić. Świadczy to o tym, że oceniasz siebie przez pryzmat wyników i jesteś od nich zależna. Oznacza to również, że masz tendencję do upiększania i koloryzowania rzeczywistości. Dzięki temu czujesz się dobrze, tym samy uwalniając się od konieczności radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami. Nie zmienia to jednak faktu, że na dłuższą metę taka strategia staje się naprawdę niebezpieczna.

Zdjęcie: IG @mvb

Powitaj Nowy Rok w pięknym stylu!

59,00 
36,00 
48,00 
Zdjęcie: IG @mvb

Jak zaplanować i osiągnąć cele na przyszły rok – plan na rok 2021:

1. Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania wybierz 5 lub 6 głównych dziedzin swojego życia – tych, które są dla Ciebie w obecnej chwili najważniejsze i w których chcesz wprowadzić znaczące zmiany.

 

Mogą to być:

Kariera

Odpoczynek i rekreacja (gorąco polecamy umieszczenie tego obszaru na swojej liście!)

Ciało i zdrowie

Relacje z rodziną i przyjaciółmi

Edukacja i samokształcenie

Hobby i kreatywność

 

2. Wybierz jeden cel i oznacz go jako najważniejszy.

3. Przypisz konkretny, mierzalny cel do każdego z wybranych przez Ciebie obszarów.

4. Po zapisaniu celów odpowiedz sobie na 3 kluczowe pytania – są to kryteria określające „pragnienie”, które oddzielają marzenia od celów:

♥ Czy realizacja tego celu jest w 100% zależna ode mnie? (Jeśli nie, musisz zmienić cel na taki, który z pewnością będzie podporządkowany tylko i wyłącznie Tobie.)

♥ Czy jestem skłonna poświęcić się w 100% realizacji danego celu? (Ważne jest, aby od razu zrozumieć, że Twój cel będzie wymagał pewnego poświęcenia – wydanych pieniędzy, wysiłku lub czasu. Jeśli ustalając cel, nie jesteś gotowa na zaangażowanie i poświęcenie, powinnaś natychmiast zmienić swoje plany.)

Dlaczego wyznaczam sobie taki cel? Co mogę osiągnąć?

Zdjęcie: IG @mvb
Zdjęcie: IG @nycbambi

Jak zaplanować i osiągnąć cele na przyszły rok – plan na rok 2021

5. Oblicz swoje zasoby, czyli czas. Każdy z nas posiada 168 godzin w tygodniu. Odejmij od nich czas przeznaczony na sen (powiedzmy 8 * 7 = 56 godzin), na jedzenie i higienę/pielęgnację (średnio 4 lub 5 godzin, czyli 35 godzin). Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, od razu weź pod uwagę liczbę godzin przepracowanych w tygodniu (na przykład 40). Jeżeli zignorujesz swoją pracę, pod koniec roku najprawdopodobniej będziesz rozczarowana – zdasz sobie sprawę z tego, że nie masz czasu na realizację celów przypisanych do innych obszarów. Pozostałe godziny (około 77) rozłóż równomiernie na wszystkie 4 lub 5 dziedzin. Teraz powinnaś skupić się na tym, ile czasu poświęcasz każdemu z nich w ciągu dnia lub tygodnia... Im krótszy czas pomiaru i analizy, tym lepsze wyniki. Pamiętaj o równowadze: jeżeli przeznaczysz więcej czasu na realizację celów z jednego obszaru, pozostałe zaczną się załamywać. W związku z tym w przyszłości trzeba będzie przeznaczyć więcej środków na ich odbudowę – a pozostałe obszary ponownie się zapadną.

Jeśli Twój główny cel wymaga nadgodzin – lub obiektywnie rzecz ujmując więcej czasu – przeanalizuj jeden tydzień i odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy poświęcone przeze mnie godziny pracy naprawdę odpowiadają docelowym czynnościom? Ważne: jeśli odpoczynek, czyli czas, w którym nie ma miejsca na zadania i terminy, nie jest wpisany w Twój harmonogram – dojdziesz do swoich celów znacznie wolniej!

Zdjęcia: IG @mvb oraz @nycbambi

Inne Artykuły: