Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / DOBRE SAMOPOCZUCIE / Czerwone, białe czy różowe? Sprawdzamy, które wino jest zdrowsze

 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

Czerwone, białe czy różowe? Sprawdzamy, które wino jest zdrowsze

27 listopada, 2020

Spędzenie wieczoru z kieliszkiem ulubionego wina jest zawsze miłe. Ale oddając się tej przyjemności, najczęściej nie myślimy o konsekwencjach takich wieczorów… I nie chodzi tylko o poranny ból głowy, który dotyka niejednego z nas. Jaki wpływ ten napój będzie miał na nasz organizm, zależy od wielu czynników, w szczególności od jego gatunku. Znając różnice, możesz uchronić się przed niechcianymi kaloriami, a nawet poprawić kondycję swojego ciała. Przyjrzyjmy się winom pod względem zawartych w nich kalorii oraz pożyteczności dla naszego zdrowia. 

Które wino jest najzdrowsze? Czy jest to czerwone wino?

Średnio jeden mały (około 175 mililitrów) kieliszek tego wina zawiera około 148 kalorii. To tyle, ile garść migdałów lub paczka popcornu. Duża szklanka – 250 mililitrów – zawiera już 211 kalorii – czyli tyle, co łyżka masła orzechowego lub cały talerz jabłek. A w butelce wina mamy aż 644 kalorie. Jest to równoważne z zawartością cheeseburgera i porcją frytek. 

Jeśli chodzi o pożyteczność tego trunku, to wśród wszystkich odmian czerwień – pomimo że jest najbardziej pożywna, to i najzdrowsza! Wykazano, że wspomaga organizm w walce z rakiem, a także świetnie wpływa na ciśnienie i pracę mózgu. Czerwone wino zawiera więcej składników odżywczych (resweratrol oraz kwercetyna – najsilniejsze przeciwutleniacze) i spożywanie go w niewielkich ilościach wspomaga zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym. 

Zdjęcie: IG @nycbambi
Zdjęcie: IG @nycbambi

Które wino jest najzdrowsze? Czy jest to białe wino?

W 175 mililitrach znajdziemy 142 kalorie – to tyle, ile na przykład w jednym dużym bananie. Duża butelka zawiera około 605 kalorii. Można powiedzieć, że jest to cały posiłek z lodami karmelowymi. Niestety, oprócz bogatego smaku, białe wino ma niewiele właściwości prozdrowotnych i pod względem pożytków dla naszego zdrowia znacznie odstaje od czerwonego. Jednak mimo to wino przedłuża życie – i to nie jest aforyzm, ale udowodniony fakt.

W jakich kieliszkach najlepiej serwować wino? Odkryj przepiękną kolekcję kieliszków w stylu skandynawskim!

42,00 
59,00 
36,00 
42,00 

Które wino jest najzdrowsze? Czy jest to różowe wino?

A co zyskują miłośnicy lampki schłodzonego różowego wina w weekendy? Przyjrzyjmy się.  Mały kieliszek – prawie jak w przypadku czerwonego wina – ma 147 kalorii. Pomyśl, może warto zastąpić wino filiżanką ulubionego cappuccino? Pod względem zawartości kalorii napoje te są takie same, z tą różnicą, że po lampce wina ma się ochotę na małą drzemkę, zaś po kawie – wręcz przeciwnie, możesz poczuć przypływ energii i sił. 

Pozytywne właściwości różowego wina wynikają (tak jak w przypadku czerwonego) z zawartych w skórkach winogron antyutleniaczy – polifenoli i resweratrolu. Substancje te w największym stężeniu przenikają do wina czerwonego, najmniej do białego, ponieważ to fermentuje bez udziału skórek owoców. Różowe wino zatem zajmuje drugie miejsce w zestawieniu – dobroczynnych składników ma mniej niż czerwone, jednak więcej niż białe.

Zdjęcie: IG @nycbambi

Zdjęcia: IG @nycbambi

Tekst: Tatiana Wiszniewska 

Jeśli zainteresował Cię temat wina, być może zafascynują Cię również te artykuły:

Jak dobrać wino do potraw?

 Jak nalewać wino?

Inne Artykuły: