Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / Czego nie jeść przed snem?

 TEMAT DNIA,

Czego nie jeść przed snem?

18 marca, 2021

Jeśli rano budzisz się spuchnięta i zmęczona, powinnaś zweryfikować swoje wieczorne menu. Odpowiednie nawyki żywieniowe sprzyjają jakości zdrowego snu oraz pozwalają zadbać o piękną, smukłą sylwetkę. Przyczyna problemów ze snem nierzadko leży nie tylko w nocnym podjadaniu, które wynika z nieregularnego odżywiania oraz nieodpowiedniego rozłożenia posiłków w ciągu dnia. Równie szkodliwe jest pomijanie odpowiednio zbilansowanej kolacji.

Według powszechnego przekonania, ostatni posiłek powinniśmy spożywać nie później niż po godzinie 18:00.

Ile jest w tym prawdy?

Zgubny wpływ wieczornych potraw na redukowanie tkanki tłuszczowej to dietetyczny mit. Nieprawdą jest, że posiłek spożyty przed nocnym odpoczynkiem w całości zostanie odłożony w formie niepożądanej tkanki tłuszczowej.

Wbrew pozorom, tempo przemiany materii wcale nie zwalnia podczas snu – nocny metabolizm funkcjonuje w taki sam sposób jak w ciągu dnia. Co więcej, sen wykorzystywany jest przez organizm na regenerację.

Unikanie kolacji uniemożliwia ten proces oraz wydłuża czas niezbędny na odbudowanie tkanek. Z tego względu kolację powinnaś pożywać mniej więcej 2-3 godziny przed udaniem się na spoczynek.

Jeśli martwisz się o zbędne kilogramy – możesz być spokojna. Odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy ostatnim posiłkiem a sennym wyciszeniem sprawi, że Twój organizm przetrawi jedzenie oraz rozdysponuje dostarczone składniki odżywcze.

Z myślą o Twoim dobrym samopoczuciu przygotowaliśmy listę 7 wysokoenergetycznych produktów i potraw, których spożywania powinnaś unikać przed położeniem się do łóżka.

Oprócz zaburzenia snu, poniżesz elementy diety przyspieszają procesy starzenia, negatywnie wpływają na stan Twojego zdrowia oraz przyczyniają się do problemów trawiennych.

1. Ciężkostrawne czerwone mięso. Zawarte w nim białka i tłuszcze spowalniają metabolizm. Uczucie dyskomfortu po spożyciu tłustego czerwonego mięsa skutkuje bezsennością i ogólnym dyskomfortem organizmu.

2. Makarony z białej mąki, często podawane z sosami lub tłustym serem. Choć łatwe w przygotowaniu, te syte węglowodany proste charakteryzują się dużą zawartością cukrów, które produkują znaczne pokłady energii. Jej nadmiar zostanie najpewniej przekształcony w tkankę tłuszczową.

3. Tłuste i ciężkostrawne sery. Zawarty w nich aminokwas – tyramina – ma silne właściwości stymulując. Sery powodują zatem uciążliwe bóle głowy, utrudniające zaśnięcie.

4. Smakowe koktajle i jogurty. Cukier zawarty w składzie słodzonych produktów mlecznych dostarcza organizmowi energii, która zakłóca komfort snu oraz zaburza metabolizm Twojego organizmu.

5. Słodkości, czyli zdradliwy komponent wieczorów filmowych. Czekolada zawiera tyraminę, której wysokie stężenie odpowiedzialne jest za wydzielania dopaminy. Ogromny zastrzyk energii, wzrost ciśnienia oraz pobudzenie organizmu są przyczyną problemów z zasypaniem. Nie wspominając już o niesłychanej kaloryczności na pozór niewinnych ciastek, batoników i cukierków. Cheat day nie jest tego wart!

6. Alkohol, którego nawet niewielka ilość obniża jakość snu. Według ogólnie przyjętego przekonania, jedna lampka wina często ułatwia zasypanie. Jednak po pierwszej fazie głębokiego snu REM, Twój sen staje się znacznie płytszy. Takie zachwianie równowagi skutkuje ogólnym podenerwowaniem i osłabieniem organizmu. Oprócz ingerencji w przebieg snu, bardzo kaloryczne napoje alkoholowe dostarczają znikome ilości wartości odżywczych. Chcąc zadbać o swoje zdrowie oraz szczupłą sylwetkę, powinnaś bezwzględnie unikać ich przed snem.

7. Kawa, czyli źródło nadmiernej energii. Twoja reakcja na ten napój zależy od indywidualnej jednostkowej tolerancji organizmu na kofeinę. Mimo iż kawa przyspiesza metabolizm, zawarta w niej kofeina może nadmiernie pobudzić ciało, tym samym czyniąc Twój sen niespokojnym i nerwowym.

Dobry sen wspomagają za to cieple posiłki, które wpływają łagodząco na organizm oraz przygotowują Twoje ciało do spokojnego zaśnięcia. Zalecane produkty, które wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie, to: gotowane warzywa, delikatnie przyprawione ryby (np. pieczone w folii), kasza lub biały ryż, niewielka ilość orzechów i migdałów oraz nabiał o niskiej zawartości tłuszczu w formie serka wiejskiego, kefiru lub jogurtu naturalnego.

Tekst: Alicja Milczarczyk

Inne Artykuły: