Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / Bukiet z suchych kwiatów – prostszy niż myślisz!

 JESIENNE INSPIRACJE,

Bukiet z suchych kwiatów – prostszy niż myślisz!

4 listopada, 2020

W dzisiejszych czasach zdecydowanie łatwiej jest coś kupić niż własnoręcznie wykonać. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju bukietów i innych kompozycji florystycznych. Czasem wygospodarować trochę czasu na przygotowanie własnego, niepowtarzalnego bukietu z suchych kwiatów, który będzie doskonałym uzupełnieniem Waszej jesiennej dekoracji stołu

Kompozycja może stanowić też oryginalną alternatywą dla klasycznego bukietu, do jakiego przywykliśmy przy okazji urodzin, imienin czy uroczystości rocznicowych. Warto również podkreślić, że tego typu bukiety z suchych kwiatów znacznie dłużej cieszą oko, są ponadczasowe i  znacznie łatwiejsze w utylizacji. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście dbałości o środowisko naturalne i co najważniejsze: kompozycje kwiatowe są ozdobą idealną na sezon jesienno–zimowy!   

W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam tajniki wykonania bukietów z suchych kwiatów oraz zaprezentować kilka wskazówek, które pomogą Wam wybrać jego elementy składowe. Możecie także dokupić kilka awangardowych dodatków (np. egzotyczne suszone liście), które sprawią, że Wasz bukiet będzie naprawdę oszałamiający!  

Zanim przystąpimy do układania bukietu, oczywiście najpierw należy ususzyć kwiaty oraz liście (np. róża, szałwia, kocanka, ale również jesienne liście i kasztany), które będą potrzebne do wykonania kompozycji kwiatowej. Sposób w jaki to robimy jest naprawdę prosty. Po ścięciu kwiatów i innych wybranych przez nas roślin, należy je ułożyć w pęczki oraz związać sznurkiem. Niezmiernie ważne dla całkowitego wysuszenia kwiatów jest umieszczenie przygotowanych pęczków w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu (np. w piwnicy lub na strychu). Pamiętajmy również, by pęczki były zwieszone kwiatami w dół, ponieważ tylko w ten sposób uchronimy je przed zniekształceniem. Dzięki temu wszystkie elementy zachowają naturalną formę. Należy unikać suszenia roślin do bukietu bezpośrednio na słońcu, ponieważ bardzo szybko się pokruszą i nawet najbardziej oryginalny pomysł na bukiet pójdzie w zapomnienie. 

Jeśli chcecie postawić na kompozycje bardziej awangardowe, na rynku działa wiele hurtowni florystycznych oferujących szeroką gamę suszonych kwiatów, roślin i dodatków, które pozwolą Wam puścić wodze fantazji. Być może zainteresują Was takie dodatki, jak susz egzotyczny i rodzimy, ozdobne trawy suszone, szyszki, gliksja w różnych wariantach kolorystycznych, rattanowe akcesoria czy bardzo efektowne kule ozdobne.

Jedynym czynnikiem, który może nas ograniczyć w tworzeniu suchych bukietów jest nasza wyobraźnia. Poniżej proponujemy Wam jednak kilka pytań, które należałoby sobie zadać przed przystąpieniem do domowej produkcji tego rodzaju ozdób:

·       Jak duże jest moje mieszkanie/mój dom?

·       Jaki metraż danego pomieszczenia chcę zagospodarować bukietami? Czy ma on pełnić wyłącznie rolę ozdoby na stół? 

Wbrew pozorom są to kwestie kluczowe, ponieważ jeżeli chcemy zagospodarować np. kąty w korytarzu i salonie, warto postawić na przepych. Największy zachwyt będą budziły bukiety stylizowane na francuski barok, składające się z rozłożystych, barwnych kwiatów i liści – im więcej tym lepiej!

Jeśli jednak jesteście minimalistami, radzimy aby w czasach ,,zero waste” wykorzystać koncepcję bukietu wykonanego z samych gałązek i liści. W niczym nie ustępują efektownością kwiatowym bukietom i są bardzo tolerancyjne dla osób zapominalskich w kwestiach ich pielęgnacji. Do ich wykonania najlepiej nadadzą się gałązki eukaliptusa, ruskus czy gipsówka. Najtrwalsze liście natomiast posiada m.in. paproć skórzasta i trawa niedźwiedzia. Taki bukiet jest przede wszystkim bardzo korzystny cenowo i bardzo dobrze wpisuje się w ostatnio modny rustykalny styl wnętrz

Życzymy niewyczerpanej inwencji twórczej przy tworzeniu Waszych bukietów!

Tekst: Klaudia Bilska 

Inne Artykuły: