Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / Bożonarodzeniowy savoir-vivre, czyli jak nie popełnić gafy przy świątecznym stole

 Boże Narodzenie,

Bożonarodzeniowy savoir-vivre, czyli jak nie popełnić gafy przy świątecznym stole

21 grudnia, 2020

Spotkanie z całą rodziną zawsze jest trochę stresujące. Kiedy dopadną nas wszyscy wujowie, ciotki i babcie, często trudno wyjść z twarzą z kłopotliwych rozmów o szkole, pracy i życiu osobistym. Zwłaszcza jeśli cała rodzina wnika w zbytnie szczegóły. Podczas dużych spotkań, nawet w najmilszej i najbardziej luźnej atmosferze, wszyscy jesteśmy na celowniku i wzajemnie się obserwujemy.

 

IG: @sonja_ols

Bożonarodzeniowy savoir-vivre

Ważnym elementem wigilijnej kolacji i bożonarodzeniowych przyjęć jest nasz wygląd i zachowanie przy stole, a więc przestrzeganie bożonarodzeniowego savoir-vivre’u. Specyfika świąt polega głównie na wspólnych posiłkach i rozmowach przy choince z lampką wina i ciastem. Warto więc pamiętać o odpowiednim stroju i przede wszystkim zasadach przy stole. Zwłaszcza jeżeli w tym roku planujemy poznać na przykład przyszłą teściową, a z ukochaną i surową babcią nie widzieliśmy się pół roku. Dobre wrażenie to nie tylko to, co i jak mówimy, ale też przede wszystkim komunikacja niewerbalna i odpowiednie zachowanie w oficjalnej sytuacji.

Często niewielkie rzeczy i małe szczegóły sprawiają, że czujemy się zakłopotani, bo nie ma co zrobić z brudnym widelcem, nie do końca wiadomo, jak jeść rybę i bez bałaganu pozbyć się ości z karpia. Jak odłożyć sztućce przy chwilowej przerwie na toast, a jak po zakończeniu posiłku, o czym lepiej nie mówić podczas rozmowy i jak zachować się podczas koktajlowej części imprezy.

Dzisiaj prezentujemy odpowiedzi na wszystkie te pytania. Przygotowany przez nas bożonarodzeniowy savoir-vivre może okazać się niezwykle pomocny!

Bożonarodzeniowy savoir-vivre – dress code

Wybierając się na rodzinne spotkanie, nie należy przesadzić z elegancją. Zamiast małej czarnej lepiej postawić na proste koszule i mniej zobowiązujące stylizacje. Prosta elegancja bez przesadnego nadęcia będzie odpowiednim wyborem. Na pewno należy pamiętać o tym, że kolacja wigilijna to nie impreza do białego rana ani sylwestrowa noc, więc odkryte ramiona i mini sukienki raczej nie wchodzą w grę wg bożonarodzeniowego savoir-vivre’u . Warto wybrać prostą marynarkę, kardigan, eleganckie spodnie, spódnicę o długości midi albo skromną, ale modną i szykowną sukienkę.

IG: @sonja_ols

Odkryj zastawę stołową w skandynawskim stylu

15,00 
29,00 
129,00 
202,00 
IG: @sonja_ols

Bożonarodzeniowy savoir-vivre – kultura jedzenia

Zaraz po zajęciu miejsca przy stole, tuż przed posiłkiem, trzeba rozłożyć serwetę, która pozostanie na kolanach aż do zakończenia posiłku. Jeśli chodzi o sztućce – zupę jemy zawsze końcem łyżki, a często popełniamy błąd, jedząc np. bokiem. Jeśli na talerzu zostało nam już niewiele zupy, możemy przechylić delikatnie talerz, zawsze od siebie, i dokończyć, ale zgodnie z zasadami bożonarodzeniowego savoir-vivre’u najlepiej wcale tego nie robić. 

Rybę spożywamy widelcem, trzymanym w prawej ręce, pomagając sobie specjalnym tępym nożem do ryb lub drugim widelcem. Jeśli gospodarz nie podał dodatkowych sztućców, korzystamy z jednego widelca i wówczas przy wyjmowaniu ości pomagamy sobie na przykład kawałkiem pieczywa.

Najgorszym faux pas, jakie możemy popełnić, jest podawanie sobie do ust potrawy za pomocą noża.

Odkładanie brudnych sztućców wprost na obrus ani opieranie ich o talerz również nie wchodzi w grę. Po zakończeniu posiłku nóż i widelec kładziemy na talerzu równolegle, zwrócone w prawo. To absolutne podstawy bożonarodzeniowego savoir-vivre’u.

W czasie nabierania potraw czy picia wody nóż i widelec powinniśmy skrzyżować na talerzu, co zawsze jest znakiem, że zamierzamy jeść dalej. Jednak i tutaj trzeba zachować umiar, jeżeli czujemy, że nie zjemy wszystkiego do końca lepiej nie nakładać już dodatkowych porcji. Sporym nietaktem jest zostawienie resztek dokładki. Niedopuszczalne jest też wycieranie z talerza resztek jedzenia chlebem, a tym bardziej serwetką.

Bożonarodzeniowy savoir-vivre – kłopotliwe ozdoby i wielkie desery

Nierzadko kiedy pojawiają się na stole pięknie przystrojone dania i ciasta ozdobione kolorowymi dodatkami, trudno je ładnie i bezproblemowo zjeść. Wahamy się czy zjedzenie pięknych i kolorowych perełek, cukrowych kwiatów i kandyzowanych wymyślnych owoców będzie nietaktem, czy większym faux pas będzie zostawienie ich na talerzu. Ale w tym wypadku mamy pełną dowolność. Nie będzie gafą wg bożonarodzeniowego savoir-vivre’u jeśli zostawimy ozdobę na talerzu, a zjedzenie jej nie zostanie uznane za dziwne czy nietaktowne. Oczywiście wszystko z umiarem, kolorowych słomek i parasolek nie warto próbować.

Bożonarodzeniowy savoir-vivre – szwedzki stół i impreza koktajlowa

Przy tego typu okazjach musisz pamiętać, że jedzenia nie należy jeść wprost ze stołu. Zanim przystąpisz do konsumowania nawet suchych ciastek czy niewielkich przekąsek, najpierw powinny trafić na twój talerz. W przypadku nakładania potraw pamiętaj również, żeby nie sięgać po potrawy swoim widelcem, a sztućcami, które są przygotowane do każdego z dań. Ważne też, żebyś nie kładła swojego talerza na kanapie, fotelu czy stołku. Mimo niezobowiązującego charakteru tego typu przyjęcia pamiętaj zawsze o serwetce, kiedy przystępujesz do jedzenia i sięgasz po talerz, weź również serwetkę. Zasady bożonarodzeniowego savoir-vivre’u głoszą, że powinnaś ją nosić w lewej dłoni, pomiędzy palcem środkowym i serdecznym. Dzięki temu zawsze będziesz mogła po nią sięgnąć, jednocześnie swobodnie trzymając talerz.

IG: @sonja_ols

Udekoruj swój dom w stylu skandynawskim

489,00 
99,00 
86,00 
103,00 
IG: @sonja_ols

Bożonarodzeniowy savoir-vivre – o czym nie rozmawiać?

Temat seksu, religii i polityki przyprawia o prawdziwą niestrawność. To koszmarne, a jednocześnie ulubione tematy, które po lampce wina zawsze w końcu wkraczają między danie główne i deser. Bożonarodzeniowy savoir-vivre głosi, aby zgrabnie omijać kwestie różnic światopoglądowych, nie opowiadać o łóżkowych fantazjach i nie prawić, nawet śmiesznych, ale sprośnych żartów. Jeśli już nieco za dużo wypiłaś, nie wdawaj się z wujkiem czy dziadkiem w dyskusje o religii i obecnej sytuacji politycznej. Warto porozmawiać o miłych podróżach, wakacjach, planach na kolejny rok, sukcesach w pracy czy mniej zobowiązujących tematach jak moda, pogoda czy ciekawa książka, którą ostatnio przeczytałaś. W rozmowie pozwól też innym się wygadać, bo długie monologi i mówienie tylko o sobie zirytuje nawet najbardziej ciekawską babcię i ciocię.

 

Zdjęcie główne: IG @sonja_ols

Tekst: Maja Nowakowska

Inne Artykuły: