Inspirander

Strona główna / TEMAT DNIA / 7 nawyków – jak żyć zdrowo

 DOBRE SAMOPOCZUCIE,

7 nawyków – jak żyć zdrowo

30 lipca, 2021

To truizm, że większość z nas chce żyć długo, szczęśliwie, pomyślnie i zdrowo. Niestety, w pogoni za sukcesem często idziemy na skróty z naszym zdrowiem – i kończymy cierpiąc na różne dolegliwości i niepełnosprawności, których mogliśmy uniknąć.

Wcale nie musi tak być. Można żyć zdrowo. Chociaż wielu z nas prowadzi stresujące, wymagające życie, przy odrobinie drobnych poprawek tu i tam, możemy wykształcić nawyki, które pomogą nam żyć zdrowszym i bardziej produktywnym życiem.

Nie brakuje dostępnych informacji na temat sugerowanych wskazówek dotyczących zdrowego życia. Sprawdź siedem najbardziej rozpowszechnionych zdrowych nawyków, które każdy powinien być w stanie włączyć do swojego codziennego życia.

1. Ćwicz jak najczęściej

Żeby żyć zdrowo trzeba ćwiczyć. Regularne ćwiczenia pomagają kontrolować wagę, utrzymać zdrowe kości, mięśnie i stawy oraz zmniejszają ryzyko nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy. 

Wiele autorytetów sugeruje 30 minut ćwiczeń, 5-6 dni w tygodniu, dając organizmowi jeden dzień na odpoczynek i regenerację sił. Ćwiczenie nie musi być przerażającym doświadczeniem typu Iron Man. Coś tak prostego jak szybki 30-minutowy spacer może zdziałać cuda dla Twojego zdrowia i dosłownie dodać lata do Twojego życia. Można go uzupełnić, chodząc po schodach w pracy, spacerując 10-15 minut podczas lunchu lub mając przy biurku małe urządzenie do pedałowania. Najważniejsze jest, aby znaleźć ćwiczenia, które lubisz. 

2. Zawsze jedz śniadanie żeby zdrowo żyć

Badania pokazują, że ludzie, którzy jedzą śniadanie, przyjmują więcej witamin i minerałów oraz mniej tłuszczu i cholesterolu. Jedzenie produktów bogatych w błonnik i białka sprawia, że ​​czujesz się pełny i pełen energii. Należą do nich pełnoziarniste płatki zbożowe i pieczywo, mleko, owoce i jogurt. Żeby zdrowo żyć trzeba też przygotowywać koktajle warzywne lub owocowe

3. Ćwicz zdrowe odżywianie przez cały dzień

Ten nawyk obejmuje takie rzeczy, jak jedzenie większej ilości owoców i orzechów oraz unikanie słodkich napojów i przekąsek.  Jeżeli chcesz żyć zdrowo jedz ryby dwa razy w tygodniu. Oprócz tego, że są bogatym źródłem białka, tłuste ryby (makrela, łosoś, pstrąg jeziorny, śledź, sardynki i tuńczyk biały) zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają ryzyko chorób serca.

Nie zapomnij o kontroli porcji. Jeśli chcesz dożyć 100 lat, wybieraj większe porcje owoców i warzyw bogatych w witaminy, minerały i błonnik oraz spożywaj mniejsze porcje wysokokalorycznych pokarmów zawierających duże ilości cukru i tłuszczów.

Przeżuwaj swoje jedzenie! Wielu dietetyków zaleca żucie każdego kęsa 20-30 razy, aby uzyskać najbardziej przyswajalną formę. 

Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca zdrowego nawyku żywieniowego: uważaj na sztuczne słodziki. Sztuczne słodziki mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, długotrwałego przyrostu masy ciała, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. 

4. Żeby zdrowo żyć nawadniaj się

Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle ważne, ponieważ każda komórka, tkanka i narząd w naszym ciele potrzebuje wody. Tradycyjnie mówi się nam, że potrzebujemy ośmiu szklanek wody o pojemności 200 ml dziennie. Ilości, która nigdy nie została potwierdzona medycznie. Być może lepszym przewodnikiem jest picie wystarczającej ilości wody, aby oddawać mocz raz na 2-4 godziny, a mocz miał jasny kolor.

Aby pomóc rozwinąć i utrzymać ten nawyk, wiele urządzeń, od „inteligentnych butelek” po liczne bezpłatne aplikacje, jest łatwo dostępnych, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie dla zdrowego życia.

5. Nie zaniedbuj higieny jamy ustnej

Ile czasu poświęca na nitkowanie zębów pod koniec długiego dnia? Niektóre badania wskazują, że regularne czyszczenie nicią dentystyczną może przedłużyć Twoje życie o ponad 6 lat. Czemu? Teoria mówi, że bakterie wytwarzające płytkę nazębną dostają się do krwiobiegu i są w jakiś sposób powodują stan zapalny, który blokuje naczynia krwionośne i powoduje choroby serca. Więc nabierz nawyku regularnego nitkowania zębów przed snem i dodaj kilka dobrych lat do swojego życia.

Przy okazji – podczas szczotkowania włącz muzykę. Zęby powinno się szczotkować 3 minuty. Jest to jedna piosenka. 

6. Wysypiaj się żeby żyć długo i zdrowo

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia i długiego zdrowego życia. Kiedy śpimy, mózg usuwa resztki codziennej pracy, resetując i przywracając sieci nerwowe, aby mogły w pełni funkcjonować po przebudzeniu.

Wszyscy znamy najczęstsze skutki braku snu – senność, zmęczenie, brak skupienia i zapominanie. Ale konsekwencje braku snu mogą wykraczać daleko poza dobrze znane i mieć prawdopodobnie długotrwały wpływ na mózg. Ciągły brak snu może spowodować, że mózg zacznie się starzeć i niszczyć.

Aby uniknąć tego potencjalnego zagrożenia, wyrób sobie nawyk solidnych 7-9 godzin snu. Jeśli masz problemy z zasypianiem, nie używaj telewizora, laptopa, telefonu komórkowego i innych urządzeń. Naucz się odpoczywać żeby zdrowo żyć

Zrób z sypialni oazę spokoju i relaksu. Piękna pościel, kwiaty, przytulne oświetlenie, świeczki, narzuty, poduszki – to wszystko pomoże odpocząć. 

7. Zawsze podejmuj wyzwanie

Wszyscy popadamy w rutynę, robiąc to samo dzień po dniu, ale aby zachować sprawność zarówno ciała, jak i umysłu, nabierz nawyku podejmowania wyzwań. I nie wstydź się, że nie jesteś ekspertem. Pamiętaj, że każdy ekspert był kiedyś także początkującym.

Weź kilka lekcji rysunku i znajdź swojego wewnętrznego van Gogha.

Co powiesz na naukę innego języka?  Istnieje wiele bezpłatnych aplikacji językowych online, które mogą Ci pomóc.

Nigdy nie miałeś okazji grać na instrumencie muzycznym? Zdobądź nowe umiejętności. 

Jak powiedzieliśmy, lista nawyków dla zdrowego życia jest praktycznie nieskończona. Uważamy, że te sugestie poprowadzą Cię do zdrowszego życia, ale musisz być konsekwentny. Znajdź zdrowe nawyki, które działają na Ciebie, niezależnie od tego, czy są nasze, czy od innych, i trzymaj się ich!

Inne Artykuły: