Inspirander

Strona główna / Czas z dzieckiem / Modny Tata udowadnia: tacierzyństwo jest trendy!

Modny Tata udowadnia: tacierzyństwo jest trendy!
 Czas z dzieckiem,

Modny Tata udowadnia: tacierzyństwo jest trendy!

17 marca, 2016

Zostawić faceta z pieluchami? Wysłać kobietę do pracy i spędzić czas z dzieckiem? Czy to w ogóle jest możliwe? Michał Będźmirowski, twórca projektu Modny Tata, ojciec niemal dwuletniego Bruna i szczęśliwy mąż, podpowiada, jak zmierzyć się z nową drogą życia. Autor udowadnia, że wbrew stereotypom tacierzyństwo może być doświadczeniem pełnym pasji i radości. „Jak być fajnym tatą i nie zwariować” to subiektywny poradnik z przymrużeniem oka i pozycja obowiązkowa dla każdego mężczyzny. Ukazała się 16 marca nakładem wydawnictwa Edipresse Książki.

Michał Będźmirowski przygotował poradnik, w którym opowiada o zadaniach, z jakimi przyszło mu się zmierzyć przed narodzinami pierwszego syna i zaraz po nich. Choć jest doktorem nauk społecznych, nie stawia się w pozycji wszechwiedzącego eksperta, który odnalazł jednoznaczną odpowiedź na kluczowe pytanie postawione w tytule. Za to chce przekonać mężczyzn, że ojcostwem można – i należy – się cieszyć, a odpowiedzialność związana z byciem tatą nie zmusza do rezygnacji z własnych zainteresowań i rozwoju. Wręcz przeciwnie – tacierzyństwo jest szansą na zyskanie zupełnie nowych doświadczeń. Autor udowadnia to na własnym przykładzie – narodziny syna zainspirowały go do stworzenia projektu Modny Tata oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na blogu i w mediach społecznościowych. Projekt doskonale wpisał się w zapotrzebowanie rynku, dzięki czemu grono odbiorców szybko rosło, a Michał Będźmirowski zyskał dużą popularność. Radość z bycia ojcem skłoniła Modnego Tatę do podzielenia się swoimi doświadczeniami również w poradniku.

Zamierzam dowieść na własnym przykładzie, że bycie ojcem to najlepsze, co może spotkać mężczyznę. To poczucie spełnienia, którego nic nie jest w stanie zastąpić, to nieustanne patrzenie na cud, na doskonały kawałek samego siebie. I chciałbym wykazać, że można cieszyć się tym nowym życiem bez rezygnacji z własnych zainteresowań czy rozwoju.

Michał Będźmirowski przychodzi na pomoc mężczyznom, którzy zamiast prosić o radę rodziców, partnerkę czy kogokolwiek innego, wolą dowiedzieć się czegoś samodzielnie z poradnika napisanego przez innego faceta. Dzięki prywatnym przemyśleniom i praktycznym wskazówkom autora, „Jak być fajnym tatą i nie zwariować” stanowi kompletne kompendium wiedzy, które przyda się nie tylko przyszłym i „świeżo upieczonym” ojcom, ale też tym, którzy w długoletnich zmaganiach z tacierzyństwem zgubili gdzieś samego siebie.

Autor przeprowadza Czytelników przez różne etapy ojcostwa. Pierwszym z nich jest oczekiwanie na dziecko. Modny Tata nie tylko przekazuje wiele praktycznych wskazówek dotyczących ciąży, badań, diagnostyki czy finansów, ale radzi też, jak psychicznie zmierzyć się z nową sytuacją i przygotować do nadchodzących zmian. Opowiada, jak dziecko się rozwija w poszczególnych miesiącach oraz mobilizuje, żeby ciążę traktować jako wspólne doświadczenie i opiekować się partnerką. Nie zabrakło również pełnego emocji opisu przełomowego momentu narodzin i pierwszych dni niemowlęcia w domu. Michał Będźmirowski dzieli się z Czytelnikami wiedzą wyniesioną z własnych doświadczeń m.in. o karmieniu piersią, wprowadzaniu zróżnicowanej diety, mówieniu i czytaniu dziecku czy wspólnym spędzaniu czasu na zabawie. Autor nie pomija nawet tak prozaicznych – i równocześnie bardzo ważnych – tematów, jak zmienianie pieluszek. Tłumaczy także, jak istotne jest uczenie dziecka kultury, odpowiednie wychowanie oraz budowanie dobrej, opartej na zaufaniu relacji. Uspokaja także, że nie trzeba się obawiać pozostania z dzieckiem sam na sam pod nieobecność mamy.

Nie obchodźcie się z maluchem jak z jajkiem, nie podchodźcie do opieki i pielęgnacji jak pies do jeża. To także Wasze dziecko, zatem dlaczego nie mielibyście sobie z nim poradzić?

W rozdziale „Nie zapominajcie o sobie, bo… życie jest piękne!” Michał Będźmirowski przekonuje, że ojcostwo nie powinno oznaczać rezygnacji z rozwoju osobistego. Tłumaczy, że autorealizacja i spełnienie ojca są bardzo ważne, ponieważ mężczyzna stanowi fundament, na którym opiera się rodzinne szczęście. Autor pomaga Czytelnikom w ustaleniu priorytetów, wyznaczaniu celów i organizacji czasu – tak, by każdy tata mógł realizować swoje hobby, dbać o swój wygląd czy spotykać się z przyjaciółmi. Modny Tata podkreśla jednak, żeby nie zapominać też o swojej partnerce i pomagać jej, by ona również miała czas dla siebie.

Na koniec Michał Będźmirowski pomaga Czytelnikom wyobrazić sobie, co czuje niemowlak i jak można zapewnić mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

…wyobraźcie sobie, że bardzo chce się Wam pić, a tymczasem siedzicie na podłodze z zaklejonymi ustami i związanymi rękami i nie możecie dosięgnąć butelki. Że umieracie z głodu, a nikt nie podaje Wam jedzenia. Czujecie już? Wiem, ciężko to sobie wyobrazić, ale jeśli Wasze dziecko płacze, niemal na pewno chce Wam coś przekazać. Przestańcie się zatem irytować, ruszcie tyłki, podajcie mu jedzenie, picie, zajrzyjcie do pieluszki. Nie krzyczcie, zachowajcie spokój i opanowanie. Dziecko to przede wszystkim człowiek – jeśli spełni się jego potrzebę, uspokoi się na pewno.

Książkę ilustrują zdjęcia z różnych momentów życia Michała Będźmirowskiego, jego żony i syna Bruna. Na Czytelników czekają również dodatkowe, ekskluzywne fotografie i filmy, dostępne dzięki aplikacji Tap2C. Tap2C to innowacyjna aplikacja mobilna, która umożliwia dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku. Pozwala oglądać ukryte treści (m.in. galerie fotografii i filmów) oraz pobierać kupony rabatowe bezpośrednio z materiałów drukowanych. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Google Play i AppStore. Edipresse Książki korzysta z aplikacji w swoich projektach.

O autorze:

Michał Będźmirowski – mąż i ojciec, zawodowo doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki, twórca społecznościowego projektu Modny Tata. Projekt ma na celu głównie aktywizację mężczyzn na wielu różnych płaszczyznach, m.in. roli ojca w życiu dziecka, stylu życia, mody, zdrowego odżywiania, regularnych ćwiczeń, dbania o siebie i rozwoju własnego. Modny Tata chce pokazać, że mężczyzna ma też inne zadania, niż praca i zarabianie pieniędzy.

   NASZE POMYSŁY:  

Mama do tulenia, tata do bawienia?

Z tatą gotujemy dla mamy!

Dobra mama, dobry tata

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: