Filmy na świąteczne i przedświąteczne zimowe wieczory
 Boże Narodzenie,

Filmy na świąteczne i przedświąteczne zimowe wieczory

7 grudnia, 2016

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, a lista przebojów bożonarodzeniowych nie ma końca. Jednak wśród głównych bestsellerów nadal królują rokrocznie familijne komedie, które jak zdarta płyta prześladują nas w telewizyjnych ramówkach.

Kevin sam w domu (1990) czy Zły Mikołaj (2003), z doskonałą kreacją Billy’ego Boba Thorntona, choć kultowe i uwielbiane przez niemal wszystkie pokolenia, trochę nudzą, a żart o trzydziestym już seansie świątecznego Kevina w Wigilię przestał śmieszyć, a zaczął przerażać.

Dzisiaj przedstawiamy listę równie znanych, ale mniej oczywistych przebojów filmowych, które doskonale wprowadzą w ciepłą atmosferę świąt, rozgrzeją zimowe wieczory i nie znudzą w monotonii świątecznych posiadówek.

Na naszej liście znajdziecie kilka absolutnych i nieodwołalnych klasyków, dobrych adaptacji i świetnie zrealizowanych filmów kostiumowych, cierpkich komedii oraz pozycji bez których nie ma świąt, a kolejna powtórka jeszcze nie zdążyła nas znudzić.

1. Anna Karenina (2012)

Anny Kareniny, postaci tragicznej i niezwykłej, bohaterki legendarnej prozy rosyjskiego mistrza Lwa Tołstoja, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak współczesna ekranizacja miłosnej historii w reżyserii Joe Wrighta, choć wierna oryginałowi, brawurowo odbiega od klasycznej nudy tradycyjnych adaptacji. Formalne zabiegi, teatralizacja przy jednoczesnym zachowaniu książkowego realizmu i dramaturgii postaci, składa się na fascynującą opowieść, którą w filmie Wrighta odkrywamy na nowo. Tragiczny w skutkach romans wysoko postawionej damy, bywalczyni bogatych bankietów, małżonki piastuna wysokiego urzędu cenionego wśród elity, twardego mężczyzny, przenosi nas w świat pełen emocji i serc targanych rozterkami. W główne role wcieliła się śmietanka współczesnego kina, z przystojnym Judem Law na czele, choć tym razem nie jemu było pisane wcielić się w postać zawadiackiego amanta Aleksjeja. Rolę kochanka wspaniale odegrał młodziutki Aaron Taylor-Johnson. W postać petersburskiej bezwstydnicy doskonale wcieliła się, zawsze zjawiskowa, Keira Knightley, idealnie przenosząc na ekran postępujący w życiu i głowie bohaterki chaos, który doprowadza do nieuniknionego dramatu i upadku damy, na który całe wielkie towarzystwo tylko czekało. Ciepłe wnętrza rosyjskich pałaców i skuty zimowym lodem daleki krajobraz, kobiety w ciepłych futrach i epokowych sukniach, wprowadzą nas w doskonały klimat rosyjskiej elegancji i luksusu.

Romans idealny na zimowe wieczory i świąteczne popołudnia. Filmy kostiumowe i ekranizacje literackich arcydzieł chyba jak żadne inne, wpisują się tak doskonale w podniosłą, świąteczną tradycję. Karenina według Wrighta wytrąci nas dramaturgią i miłosną tragedią z bożonarodzeniowego letargu.

2. Boże Narodzenie (2005)

Film wojenny zrealizowany z europejskim rozmachem i przywiązaniem do emocji i tradycji zamiast brawury efektów specjalnych w stylu amerykańskich produkcji. Akcja osadzona w realiach I wojny światowej. W trakcie bitwy między żołnierzami niemieckimi a oddziałami Francji i Wielkiej Brytanii żołnierze na czas świąt Bożego Narodzenia, bez wiedzy dowodzących, zawieszają broń w akcie solidarności i tradycji. Film powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Piękny, nostalgiczny obraz zrealizowany przez Christiana Cariona pokazuje absurdy i tragedię wojny. Balansując na granicy czarnego komizmu i powagi, wzrusza i bezceremonialnie obnaża ludzką wrażliwość w opozycji do okrucieństwa, mechanizmów przywództwa i bezsensu konfliktów. Trudno dzisiaj o lepsze dzieło ukazujące absurd wojny forsując tak oczywiste a jednocześnie dalekie porównania, stawiając walczących na tle bożonarodzeniowych okoliczności, czasu najbardziej rodzinnego, ciepłego i pokojowego. Film był nominowany do Oscara w roku 2006. Niestety został zdecydowanie pominięty przez dystrybutorów i publiczność oraz niedoceniony przez krytyków.

 

3. Świąteczne opowieści (2008)

Kolejna odsłona europejskiego kina. Tym razem film francuski i w francuskim stylu pokazujący rodzinne niesnaski. W głównej roli seniorki rodu, genialna, najjaśniejsza perła francuskiego kina Catherine Deneuve. Świąteczny zjazd rodzinny Vuillardów jest jak co roku powodem do nieustających konfliktów, teatru uszczypliwości i sarkazmu między członkami, na pozór zgranej, dobrze sytuowanej familii. Całoroczne ciśnienie, które rośnie w bohaterach znajduje ujście właśnie podczas wspólnych spotkań. Na jaw wychodzą choroby, zmartwienia, wzajemne żale, psychiczne uszczerbki i wszelkie niezgody. Już w pierwszych minutach zostajemy wrzuceni na głęboką wodę w wir wydarzeń budowanych głównie dialogami, długo niewiele wiemy o bohaterach tragikomicznego rodzinnego przedstawienia, z czasem jednak wydarzenia się klarują a na jaw wychodzą fakty, z którymi człownkowie bożonardzoniowej kolacji będa musieli się uproać i je wyjaśnić.

4. Był sobie chłopiec (2002)

Trzydziestokilkuletni playboy Will Freeman, w którego wciela się nie kto inny jak czarujący Hugh Grant, dochodzi do wniosku, że najlepszym miejscem na poznanie kobiet i szanse ulotnego romansu jest koło samotnych matek. Gdy próbuje poderwać jedną z nich, poznaje 12-letniego chłopca, który zaczyna bezceremonialnie włazić, dosłownie, z butami w życie samolubnego Piotrusia Pana. Will żyjący legendą ojca, który nagrał świąteczny hit, za który teraz syn od lat pobiera horrendalne tantiemy, które zapewniają mu dostatek i możliwość bezrobocia, oddaje się bezwstydnie uciechom życia. Ani myśląc o roli żonkosia i ojca spędza czas na słuchaniu muzyki, chodzeniu po galeriach, wystawnych bankietach, na których ma okazję błyszczeć najmodniejszymi ciuchami i nienaganną formą. Kiedy w jego życiu pojawia się ofermowaty i dziwny Marcus, znienawidzony przez kolegów i zdominowany przez osobowość i tyranię matki eko-hippiski z wieczną depresją, wchodzi z chłopcem w układ. Will na początku nie darząc nastolatka sympatią z czasem zaczyna mu pomagać i dorastać jak młody, przesadnie emocjonalny i skażony dziecinną naiwnością Marcus.

 

5. Rodzinny dom wariatów (2005)

Nowa dziewczyna syna i wspólna Wigilia? To może zwiastować tylko nieczysty wyścig po uwagę jednego mężczyzny – syna i partnera. Zwłaszcza jeśli przyszła wybranka zdecydowanie odbiega od wyśnionych ideałów matki, w skrzętnie tworzonym przez całe życie scenariuszu kochającej opiekunki. Do tego nowa kobieta psuje rodzinną atmosferę i staje w szranki z nieugiętą teściową.Tragikomiczna opowieść z główną kreacją wspaniałej Diane Keaton jako zapatrzonej w swojego syna matki i nieustraszonej zaklinaczce wybranek pierworodnego. Jako Sybil, matka czwórki dzieci, prawdziwa patronka domowego ogniska tlącego się gdzieś na sielskich przedmieściach, z niechęcią i niekrytym wsparciem całej rodziny przyjmuje w swe progi nową ukochaną najstarszego syna. W rolę wielkomiejskiej paniusi idealnie wciela się Sarah Jessica Parker, która z typową dla siebie nonszalancją, okryta luksusem i w najdroższych szpilkach, wkracza w gniazdo żmii, która dla swojego ukochanego syna wybrała zupełnie innego pokroju młodą pannę.

 

6. A very Murray Christmas (2015)

Bill Murray osobowość depresyjnie komiczna, absolutny król ekranu i niezwykła postać, kolejny raz współpracując z Sofią Coppolą dał światu popis swoich komediowych możliwości. Wcielając się w samego siebie jako telewizyjnego showmana, odgrywa bożonarodzeniową szopkę niemal w pojedynkę. Z powodu śnieżycy i atmosferycznych kataklizmów na planie nadawanego na żywo programu z celebrytami, wprost z nowojorskiego hotelu Carlyle, nie zjawiają się zaproszeni goście. Gospodarz corocznego show musi więc poprowadzić program skromniejszymi środkami i bez udziału gwiazd, bawiąc zgromadzonych przed telewizorami własną charyzmą i niezaprzeczalnym, a jakże specyficznym urokiem. Musicalowa eksperymentalna komedia, nieco nostalgiczna i refleksyjna w stylu Coppoli i Murraya, zgromadziła na planie George’a Clooneya, Paula Shaffera i Miley Cyrus, którzy wcielają się w samych siebie.

7. Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Odchodząc nieco od bożonarodzeniowego tła przechodzimy do komedii sensacyjnej, która trochę niezauważenie przemknęła przez nasze ekrany, nie budząc oczekiwanego aplauzu, na który zdecydowanie zasłużyła. Po nieudanym napadzie niezdarny złodziej Harry Lockhart, w którego wciela się uwielbiany zarówno przez damską jak i męską publiczność Robert Downey Jr.,  trafia przez przypadek na casting do filmu sensacyjnego. W Hollywood w ramach aktorskich przygotowań zostaje oddany pod opiekę prywatnego detektywa o skłonnościach homoseksualnych, Gaya Perry’ego, w tej kreacji bezbłędny mistrz amerykańskiej brawury Val Kilmer, który ma pokazać mu jak naprawdę wygląda walka z przestępcami. Niestety, lekcję detektywistycznych popisów komplikuje morderstwo, którego Gay i Harry są świadkami. Na ekranie błyszczą fantastyczne postaci, nie zabrakło również skomplikowanej intrygi kryminalnej, dowcipnych dialogów, hollywoodzkich gagów i mnóstwa atrakcji zarówno dla wytrawnego widza jak i weekendowego pożeracza prostego humoru.

8. To właśnie miłość (2003)

Brytyjski przebój bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Znowu czarujący Hugh Grant i do cna brytyjski Colin Firth, ekscentryczny Bill Nighy i Alan Rickman w dziesięciu miłosnych historiach rozgrywających się w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Odgrzewany świąteczny kotlet, ale nadal zachwycający i wprowadzający niezwykłe ciepło i humor w rodzinną atmosferę Wigilijnej kolacji. Dla tych, którzy nie widzieli pozycja obowiązkowa na liście bożonarodzeniowych hitów, dla zapoznanych z materiałem, godna polecenia powtórka i przepis na udane, pełne ciepła i radości tegoroczne święta.

 

9. Doktor Żywago (2002)

Mało znana ekranizacja bestsellerowej powieści Borysa Pasternaka. Idealna na święta ponad 3 godzinna podróż przez 30-letnią historię miłości dojrzewającej w przedrewolucyjnej Rosji.  Przeznaczenie sprawia, że dochodzi do spotkania między żonatym lekarzem, Jurijem Żywago, w tej roli Hans Matheson, a młodą Larą, znowu w Rosyjskiej prozie bezbłędna Keira Knightley. Wstrząsy rewolucji październikowej najpierw łączą, a potem rozdzielają dwoje kochających się ludzi. Lara musi uciekać przed rewolucjonistami, a ich losy wciąż się przeplatają, a miłość na nowo powraca i rozwija się między kochankami.

10. Family Man (2000)

Na koniec jeden ze świątecznie spokojnych i uczuciowych filmów, ku przestrodze, kultywujących rodzinną atmosferę. Nicolas Cage jako Jack Campbell wciela się w rolę biznesmena, któremu udało się odnieść ogromny sukces w życiu zawodowym. Na samym szczycie kariery, wśród bankowej elity otacza się wszystkim co materialnie luksusowe. Przyzwyczajony do ubogiego w emocje życia spędza czas samotnie otaczając się kolejnymi gadżetami. Bohaterowi współczesnej opowieści wigilijnej wcale to nie przeszkadza. Jednak świąteczny duch zaplanował, z pozoru bohatera koszmarny, scenariusz.  W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, zdezorientowany Jack budzi się koło swojej byłej miłości, którą niegdyś zostawił podążając ścieżką kariery. Początkowy szok to jeszcze nic, sytuację Jacka komplikuje dwójka małych dzieci oraz nagła zmiana pracy i przyjęcie posady zdecydowanie poniżej jego oczekiwań.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szwedzkie pierniczki Pepparkakor
 Boże Narodzenie,

Szwedzkie pierniczki Pepparkakor

16 grudnia, 2018

W Szwecji żadne święta nie mogą obejść się bez tradycyjnych, skandynawskich świątecznych pierniczków Pepparkakor. Możemy je dostać w niektórych sklepach, ale po co kupować, skoro możemy je przyrządzić samemu, z czego będziemy mieć jeszcze więcej radości? Inspirander przedstawia nieco zdrowszą wersję tych ciasteczek, z imbirem, cynamonem oraz syropem z agawy. Pierniki są miękkie, dzięki czemu możemy je znacznie dłużej przechować.

Składniki  na Szwedzkie pierniczki Pepparkakor:

 • 700-750 g mąki;
 •  szklanki brązowego cukru;
 • 150 ml wody;
 • Łyżka zmielonych goździków;
 • Łyżka imbiru;
 • Łyżka cynamonu;
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej;
 • 300 g wegańskiej margaryny;
 • 100 ml słodkiego syropu z agawy. 

Wykonanie szwedzkich pierniczków Pepparkakor : 

Zagotuj wodę z cukrem. Następnie zdejmij garnek z ognia, dodaj margarynę, syrop z agawy    i wszystkie przyprawy, wtedy dokładnie wymieszaj składniki. Wsyp mąkę i sodę oczyszczoną. Powstała w ten sposób masa powinna być rzadka, zgęstnieje dopiero jak się schłodzi. Przykryj ciasto folią i wstaw do lodówki na jeden dzień. Po upłynięciu 24 godzin wyjmij masę, piekarnik nagrzej do 200-225 stopni. Posyp lekko stolnicę mąką, następnie rozwałkuj ciasto na cienko i wytnij pierniczki foremkami. Ułóż na papierze i wstaw blachę  do piekarnika na około 5 minut. Powstałe przysmaki zostaw do ostygnięcia. Na koniec możesz je udekorować lukrem. Pierniczki trzymaj w szczelnie zamkniętym pojemniku,      aby nie utraciły swojej miękkości. 

SERWOWANIE:

INSPIRACJA: 
Tak własnoręcznie przygotowane i przyozdobione smakołyki to idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Możemy zapakować świąteczne piernikiw folię lub papier i przewiązać wstążką, albo włożyć je do szklanych słoików, dodać karteczkę z własnoręcznie napisanymi życzeniami, którą przywiążemy do słoika sizalowym sznurkiem. Z takiego prezentu na pewno ucieszy się zarówno dobra koleżanka, jak i mama czy babcia. 


Opracowanie: Zuzanna Sierzputowska 

9 najlepszych świątecznych filmów
 Boże Narodzenie,

9 najlepszych świątecznych filmów

15 grudnia, 2018

Instagram/@tumblr.nakhchivan
Nic tak nie wprowadzi nas w świąteczny nastrój jak dobre kino ze świętami w tle. Ulubieni bohaterowi borykający się ze świąteczną gorączką, niejednokrotnie nas rozbawią i umilą ten bożonarodzeniowy czas. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę 9 świątecznych filmów, które koniecznie musisz zobaczyć!

Kevin sam w domu/ Home Alone

Przygody Kevina to już bożonarodzeniowa tradycja! Niezwykle humorystyczny i ponadczasowy świąteczny film! Dla nas zdecydowanie numer 1.

Świąteczna parada / The Christmas Parade

Zabawna i lekka komedia o młodej prezenterce, która upokorzona przez narzeczonego wyjeżdża do małego miasta, gdzie pomaga dzieciom w przygotowaniu świątecznej parady.

Złe mamuśki 2: Jak przetrwać święta/ A Bad Moms Christmas

Druga część zwariowanej komedii o zbuntowanych matkach, które prowadzą pokoleniową walkę o przywództwo w domu. Kto tu rządzi? Matka czy córka mająca już własną rodzinę? Ten film świąteczny szczególnie przypadnie do gustu kobietom!

The Spirit of Christmas

Zbliżają się Święta, a pani adwokat Kate Jordan musi jechać do Vermont, by dopilnować sprzedaży hoteliku. Tam zakochuje się w przystojnym, lecz przeklętym duchu. Jak potoczą się losy zakochanej kobiety?

Królewskie święta / A Royal Christmas

Ten świąteczny film wprowadzi Cię w bajkową opowieść o księciu, który zakochuje się w prostej szwaczce. Miłość ta spotyka się jednak ze sprzeciwem jego matki – królowej Isadory.

The Family Man

Wzruszający świąteczny film o naszych wyborach życiowych. Jak potoczyłyby się losy samotnego prezesa dużej firmy, gdyby wybrał inną drogę?

Święty Mikołaj / Joulutarina

Piękna opowieść o małym chłopcu, który doświadcza rodzinnej tragedii. Kiedy spotyka się z troską swoich sąsiadów, odwdzięcza się im własnoręcznie zrobionymi prezentami. Idealny świąteczny film dla całej rodziny!

Cztery Gwiazdki / Four Christmases

Zabawna komedia o parze, która próbuje odwiedzić w święta Bożego Narodzenia czwórkę swoich rozwiedzionych rodziców. Czy uda im się dotrzeć do każdego domu?

Przetrwać święta / Surviving Christmas

Pełen humoru i wzruszeń film świąteczny o zamożnym mężczyźnie, który pragnie ustrzec się przed kolejnymi samotnymi świętami. Obowiązkowa pozycja do obejrzenia wyłącznie w Boże Narodzenie!


Opracowanie: Edyta Paszkowska

Sprawdź też:

5 najlepszych książek na Święta
Pomysły na świąteczny prezent do 50 zł
Najpiękniejsze dekoracje świąteczne

Sposób na świąteczną nudę – przyjęcie degustacyjne
 Boże Narodzenie,

Sposób na świąteczną nudę – przyjęcie degustacyjne

13 grudnia, 2018

Krok po kroku jak łatwo, ciekawie i na przekór tradycji celebrować nie tylko nadchodzące święta, ale i niewielkie spotkania z przyjaciółmi czy weekendowe wieczory

Koniec roku to czas nie tylko zbliżających się tradycyjnie świąt Bożego Narodzenia, ale również karnawał, czas wielkiej fety i zimowego celebrowania Nowego Roku. Jeśli szukasz sposobu na niebanalne podejście do imprezy – mamy propozycję. Warto odejść od tradycyjnego suto zastawionego stołu i posiadówki przy, nawet najbardziej wykwintnych półmisach sałatek, dodatków i dań.

Jeśli marzysz o przyjęciu w amerykańskim stylu postaw na mini degustacyjną ucztę, dobre wina, talerze aromatycznych serów, warzyw, owoców i egzotycznych dodatków sprawią, że goście nie będą się nudzić, a między przysłowiową wódkę i zakąskę nie wkroczy niezręczna cisza i banał konwersacji o pogodzie.

Jak zrobić deskę serów?

Przygotowując degustacyjną imprezę przede wszystkim nie warto silić się na dodatki nie do zdobycia. Czym więc częstować gości? Zamiast biegać po najdroższych delikatesach warto postawić na sezonowe dobra. Jeśli przyjęcie organizujesz zimą niech stół będzie obfity w sezonowe owoce, w Polsce zimą najczęściej sięgamy po jabłka i gruszki, które doskonale dopasują się do serów kozich i pleśniowych. Po wędliny i sery również wybierz się do lokalnego sprzedawcy, skorzystaj ze świątecznych jarmarków, na których roi się od niewielkich producentów zdrowych i niespotykanych specjałów, których przy innej okazji nie będzie można spróbować.

Kiedy skomponujesz już idealne menu przyjdzie czas na gwiazdę wieczoru, czyli wina, które wzbogacą niezwykłe smaki przekąsek. Zabaw się w sommeliera i amatora degustacji, skorzystaj z porad książek kulinarnych i internetowych specjalistów wybierając najlepsze wina na wyjątkowy wieczór. Sklepy z alkoholami całego świata obfitują w najciekawsze trunki z krain całego globu. Wystarczy tylko pamiętać o najważniejszych zasadach i nie popełnić faux pas bombardując na wejściu kubki smakowe gości ciężkim i słodkim czerwonym winem. Zawsze ucztę zaczynamy od lekkich, białych lub różowych trunków, potem możemy przechodzić w bogate i ciężkie smaki czerwonych napojów. 

W tradycji łączenia win z potrawami nieco odchodzi się od złotej zasady podawania win białych do ryb i czerwonych do mięs. Warto jednak pamiętać o pewnym porządku, który sprawi, że jedzenie zyska smaku a wino będzie przyjemnym uzupełnieniem i smakowym finiszem przygotowanych potraw.

Przede wszystkim należy dobierać wina w oparciu o zasadę podobieństw lub przeciwieństw. I tak zgodnie z zasadą podobieństw wina lekkie dobieramy do lekkich dań, średnie wina do nieco pełniejszych potraw i pełne, ciężkie wina o dużym ekstrakcie podajemy do dań ciężkich. Z kolei według zasady przeciwieństwa wyszukujemy wina o smaku i konsystencji, której nie posiada potrawa. Stosując tę zasadę pilnujemy, by bogate i złożone wina towarzyszyły daniom prostym, wina proste – daniom wykwintnym.

Wina pełne wytrawne podaj do wędzonych szynek, tuńczyka, wędzonego łososia czy owoców morza oraz serów

Wina białe, ale nie dojrzewające w beczkach lubią towarzystwo ryb takich jak dorsz, sardynki, okoń czy ryb marynowanych, pomidorowych sosów oraz połączenia drobiu z serem.

Wina białe dojrzewające będą pasować do pieczonego drobiu kaczki i kurczaka oraz pieczonych ryb, w tym zwłaszcza łososia.

Wina czerwone, młode to idealne dopełnienie fileta z indyka, grzybów, gulaszu wieprzowego, drobiu w sosach, mięs z rusztu, serów czy ziemniaków.

Wina czerwone długo leżakujące podawaj do dziczyzny, ciężkich sosów, czerwonego mięsa oraz tłustych serów.

Wina pełne słodkie są zarezerwowane wyłącznie do deserów z kremami lub bitą śmietaną, deserów czekoladowych, ciast i lekkich świeżych serów.

Nieodłącznym elementem idealnej imprezy jest piękny anturaż. Nie zapomnij ozdobić stołu sezonowymi dodatkami, kwiatami, lub elementami zimowego krajobrazu i świątecznymi świecidełkami. Zastawa schodzi raczej na drugi plan, głównym elementem stołu będą dodatki w postaci ozdób na butelki wina, pięknie przewiązane serwety uzupełnione np. o zawieszki z suszonych pomarańczy, szyszek, owoców i gałązek jałowca. Eleganckie serwety i pokrowce na butelki z winem nie muszą być tradycyjną biała, wykrochmalona serwetą, warto postawić na stylowe zdobienia np. w świąteczne ornamenty bądź skandynawską klasykę w prostą kratę lub zdobne zimowe printy.

Wybierając kieliszki musisz pamiętać, że każde z win wymaga odpowiedniego rodzaju szkła, kształtu i wysokości naczynia, dzięki czemu wydobędzie wszystkie aromaty z wybranego rodzaju trunku.


Opracowanie: Maja Nowakowska
Grafiki: Winefolly

 

 

7 świątecznych piosenek, których nie znasz, a powinnaś!
 Boże Narodzenie,

7 świątecznych piosenek, których nie znasz, a powinnaś!

12 grudnia, 2018

Instagram/ @sseasonvibes

Nie wyobrażamy sobie grudnia bez świątecznych piosenek. Od kilkudziesięciu już lat (!) towarzyszą nam o tej porze takie najpopularniejsze przeboje na Święta jak „All I Want for Christmas is You” Mariah Carey czy „Last Christmas” zespołu Wham! W tym roku, oprócz słuchania tych kultowych świątecznych piosenek, proponujemy Wam nieco poszerzyć muzyczne horyzonty. Redakcja INSPIRANDER przygotowała dla Was playlistę nieco mniej znanych, ale równie pięknych świątecznych piosenek, które sprawią, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie jeszcze wspanialsze! Przed Wami 7 świątecznych piosenek, których najprawdopodobniej nie znacie, a powinnyście! Miłego słuchania! 

Nat King Cole – „The Christmas Song”

Zaczynamy od wczesnych lat 60. i trochę zapomnianej już świątecznej piosenki amerykańskiego pianisty jazzowego i wokalisty – Nata Kinga Cole’a. „The Christmas Song” to klimatyczny kawałek, który zaraz po naciśnięciu przycisku play wypełni Wasz dom cudowną, świąteczną atmosferą. 

Elvis Presley – „Silver Bells” 

Elvis Presley to niekwestionowany król miłosnych ballad. Ale czy wiedzieliście, że ta legenda rock’n’rolla nagrała również kilka przepięknych świątecznych piosenek? „Silver Bells” to niezaprzeczalny dowód na to, że Elvis był wybitnym głosem w historii światowej muzyki! 

Stevie Wonder – „Someday At Christmas”

„Someday at Christmas” to singiel Wondera pochodzący z albumu pod tym samym tytułem z 1967 roku. Ta świąteczna piosenka oprócz swojego bożonarodzeniowego klimatu ma również wydźwięk misyjny. Stevie Wonder porusza tutaj kwestie wolności człowieka, wojny i pokoju na świecie. „Someday at Christmas” była wielokrotnie coverowana przez innych artystów. Wśród nich znalazł się m.in Justin Bieber, który w 2009 roku zaśpiewał tę świąteczną piosenkę przed ówczesnym Prezydentem Stanów Zjednoczonych – Barackiem Obamą.

Brighten – „Merry Christmas Baby”

Ze spokojnych, charakterystycznych dla okresu świątecznego ballad przenieśmy się na chwilę w świat pop rockowego brzmienia. Zespół Brighten i ich świąteczna piosenka „Merry Christmas Baby” to idealny przykład na to, że Święta to znakomity czas na to, aby wyznać komuś… miłość! 

Train – „Have Yourself A Merry Little Christmas”

Z pewnością już setki razy słyszałyście tę świąteczną piosenkę. Przypuszczamy jednak, że ta wersja „Have Yourself A Merry Little Christmas” może się Wam spodobać i pomoże nieco inaczej spojrzeć na ten utwór na Święta. 

Band Aid 30 – „Do They Know It’s Christmas”

Po raz pierwszy świat usłyszał o projekcie Boba GeldofaBand Aid w 1984, kiedy to najpopularniejsi muzycy tamtych czasów (m. in. Sting, Boy George, Bono, czy Phil Collins) połączyli swoje artystyczne siły i nagrali charytatywną, świąteczną piosenkęDo They Know It’s Christmas„. Dochód z nagrania przeznaczono wówczas na rzecz głodującej ludności w Etiopii.W 2014 roku projekt został wznowiony. Band Aid 30 i ich wersja tej świątecznej piosenki poświęcone były przeciwdziałaniu wirusowi Eboli w Afryce Zachodniej. Przed Wami najwybitniejsze gwiazdy naszych czasów – Ed Sheeran, Sam Smith, Paloma Faith i wiele innych w niebywale wzruszającym świątecznym utworze. Coś pięknego! 

Bastille – „All I Want For Christmas Is You” 

Tak, wiemy… Obiecaliśmy, że przedstawimy Wam propozycje nieco mniej znanych świątecznych piosenek, a tu nagle pojawia się kultowy przebój, który znają dosłownie wszyscy! Polecamy Wam jednak ten utwór w wykonaniu Brytyjczyków z Bastille. Jest inaczej, świeżo, ale nadal bardzo świątecznie! Bo przecież co to za Boże Narodzenie bez „All I Want For Christmas Is You”?! Wesołych, muzycznych Świąt, Kochani! 

Sprawdź też: 

Idealne prezenty last minute! 

Najpiękniejsze dekoracje świąteczne

Sposób na świąteczną nudę – przyjęcie degustacyjne


Opracowanie: Aleksandra Michalska

Jak zapakować prezent
 Boże Narodzenie,

Jak zapakować prezent

10 grudnia, 2018

Efektowne opakowanie na prezent zrobisz własnoręcznie w kilka minut. Pamiętaj, że ważna w prezencie jest nie tylko jego zawartość, ale też i sposób, w jaki zostanie podana!

Wykonanie:

1. Przyklej do pokrywki pudełka kilka kwiatków. W ich środeczkach umieść perełki.

2. Obwiąż pudełko z jednej strony najpierw grubszą taśmą. Zawiąż ładną kokardę.

3. Prostopadle do grubszej taśmy zawiąż węższą i również zrób z niej kokardę. Na koniec przesuń ją w kierunku grubszej taśmy tak, żeby dwie kokardki połączyły się ze sobą.

Dobry pomysł!

Bardzo oryginalnie wyglądają pudełka owinięte papierem ekologicznym, obwiązane sznurkiem. Dodaj niedużą gałązkę od choinki. 

 

Co zamiast choinki? Świąteczne ozdoby DIY
 Boże Narodzenie,

Co zamiast choinki? Świąteczne ozdoby DIY

16 listopada, 2018

Co zamiast choinki? Świąteczne ozdoby DIY, które zmienią Twoje wnętrze.

Kilka świątecznych aranżacji, prostych w wykonaniu, którymi zastąpisz tradycyjną choinkę. Ubrane w kolorowe łańcuchy i bombki świąteczne drzewko niedługo zawita do wielu polskich domów. Niestety, nie każdy ma miejsce, aby ubrać tradycyjną choinkę pod sam sufit, która zachwyci dzieci i gości. Przedstawiamy kilka pomysłów, nadających się do nowoczesnych, niekoniecznie wielkich, przestrzeni, które wprowadzą do naszego domu świąteczną atmosferę. 

Świąteczne girlandy DIY

Aby udekorować okna możesz posłużyć się świeżymi lub sztucznymi gałęziami jodłowymi. Spleć kilka gałązek w łańcuch, na którym będzie można zawiesić niewielkie ozdoby – jednolite bombki, własnoręcznie przygotowane pierniki lub delikatne świąteczne dekoracje wykonane na szydełku.

Świąteczne wazony DIY

Nic tak nie wprawia w świąteczny nastrój jak odpowiednie oświetlenie. Umieść w dużych szklanych wazonach delikatne lampki o białym świetle. Do środka możesz również włożyć niewielkie zielone gałązki jodły lub świerku albo różnej wielkości szyszki oraz orzechy włoskie.

Domowe bombki DIY

Zastąp klasyczne kolorowe bombki ich przezroczystymi odpowiednikami. Zakupisz je w każdym większym sklepie, gdzie są dostępne ozdoby świąteczne. Do środka możesz włożyć lekkie, małe świerkowe lub eukaliptusowe gałązki. Tak przygotowane bombki możesz zawiesić na przygotowanej wcześniej girlandzie lub rozłożyć je na świątecznym stole.

Świąteczne stroiki DIY

Zwykłe, białe świeczki możesz zamienić w prawdziwie świąteczną dekorację. Wystarczy, że przyozdobisz świecznik kilkoma zielonymi iglastymi gałązkami. 

Odwróć szklane wazony do góry nogami, w środku umieść kilka zimozielonych gałązek. Tak powstałą dekorację, możesz wyeksponować na stole lub półce.

Magiczne łańcuchy DIY

Do tej efektownej świątecznej dekoracji potrzebujesz jedynie przygotowanych wcześniej iglastych gałązek, poukładanych w niewielkie bukieciki oraz przezroczystej żyłki wędkarskiej. Przywiąż powstałe bukiety do żyłki w odpowiednich odstępach. Powieś powstałe łańcuchy przy ścianie. Obok możesz powiesić delikatne lampki, na cienkich drucikach. 

Piękno tkwi w prostocie DIY

Czasem aby powstało coś efektownego wystarczy połączyć ze sobą kilka elementów. Połóż obok świecznika kilka jodłowych gałązek, szyszki lub orzechy włoskie. Kompozycja, która  powstanie będzie jednocześnie minimalistyczna i świąteczna.

Świąteczne podarunki DIY

Kup prosty, jednokolorowy szary papier, cienki sznurek sizalowy oraz kilka zielonych gałązek jodły lub ostrokrzewu. Zapakuj własnoręcznie prezenty, dołączając kawałek świątecznego krzewu. Tak przygotowany podarunek przyniesie jeszcze więcej radości. Dodatkowo możesz dołączyć do prezentu własnoręcznie przygotowany liścik z życzeniami – wzruszenia gwarantowane! 


Opracowanie: Zuzanna Sierzputowska

 

 

Fryzury z pokazu MMC
 Andrzejki,

Fryzury z pokazu MMC

7 maja, 2018

 W klasycznym wnętrzu pałacu i muzeum rzeźby Królikarni MMC Studio zaprezentowało najnowszą kolekcję AW 18/19. Kolekcję cechowały niebanalne połączenia tkanin, m.in. grubej wełny i ultralekkich jedwabi.  

Poza kolekcją uwagę redakcji zwróciły niesamowite fryzury!   Za koncepcję stylizacji włosów odpowiadała marka KEVIN.MURPHY. Styliści marki stworzyli fryzury bardzo spójne z prezentowaną kolekcją, nawiązujące do różnych stylów i faktur. Gładko zaczesane, lśniące włosy kontrastowały z geometrycznymi, oryginalnymi upięciami. Odważne stylizacje tworzyły swego rodzaju przestrzenne rzeźby z włosów, a ich asymetria była stylistycznym nawiązaniem do oryginalnej konstrukcji sylwetek z kolekcji MMC. Każda z modelek zaprezentowała inną, niepowtarzalną stylizację włosów, co było odbiciem filozofii marki KEVIN.MURPHY, stawiającej na indywidualizm i osobowość. 

 

 

 

 

Piernikowe szaleństwo, czyli przepis na pierniki bożonarodzeniowe
 Boże Narodzenie,

Piernikowe szaleństwo, czyli przepis na pierniki bożonarodzeniowe

18 grudnia, 2017

Instagram/@doolittlemagazine

Święta to nie tylko kupowanie prezentów, ale przede wszystkim domowe wypieki. Zapach jabłek z cynamonem, żywa choinka pachnąca lasem i aromat świeżo pieczonych pierników wprowadzą nas w świąteczny nastrój pełną parą! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przepis na bożonarodzeniowe pierniki, które nie tylko obłędnie smakują, ale ich przygotowanie jest też świetnym sposobem na spędzenie czasu z najbliższymi.

W niektórych domach wspólne wypiekanie bożonarodzeniowych pierników stało się tradycją. My kochamy taki sposób rodzinnej integracji! A jak jest u Was?

Składniki na około 55 bożonarodzeniowych pierniczków:

 • 300 g mąki pszennej
 • 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
 • 2 duże jajka
 • 130 g cukru pudru
 • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
 • 100 g łagodnego miodu np. akacjowego
 • 1 łyżka przyprawy do piernika
 • 1 łyżka kakao
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Sposób przygotowania bożonarodzeniowych pierników

Wszystkie składniki wsyp do naczynia i za pomocą miksera połącz w gładką masę. Następnie ciasto rozwałkuj na grubość ok. 4 mm i  podsyp mała ilością mąki, aby nie kleiło się do stolnicy.

Przygotuj foremki i wykrawaj z nich bożonarodzeniowe pierniczki. Gotowe przełóż na blachę i piecz w 180 stopniach przez ok. 8-10 minut. Długość pieczenia zależy od wielkości pierników, im mniejsze tym czas pieczenia jest krótszy.

Wyjmij upieczone pierniki bożonarodzeniowe i poczekaj aż ostygną. Następnie ozdabiaj w dowolny sposób. Baw się, fantazjuj i zajadaj. Smacznego!

Żeby pierniki bożonarodzeniowe pięknie prezentowały się na świątecznym stole polecamy Wam sposób ich serwowania. Na pewno nikt nie przejdzie obojętnie obok tak podanych pierników! My kochamy takie dodatki, a Wy?

{images}


Opracowanie: Edyta Paszkowska

Sprawdź też:

Pomysły na świąteczny prezent do 50 zł
Czerwone sukienki na święta
Hygge przepis, czyli szwedzkie bułeczki cynamonowe