Inspirander

Strona główna / Styl życia / Design / Jak dobrać oświetlenie do kuchni i jadalni?

Jak dobrać oświetlenie do kuchni i jadalni?
 Design,

Jak dobrać oświetlenie do kuchni i jadalni?

7 lipca, 2017

Kuchnia i jadalnia to przestrzenie, w których odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że światło nie tylko zdobi pomieszczenie i tworzy nastój wnętrza, ale przede wszystkim musi spełniać funkcję praktyczną. Podpowiadamy, jak zaplanować oświetlenie kuchni i jadalni, aby jedzenie było dobrze oświetlone, lepiej smakowało, a przygotowywanie go było czystą przyjemnością.

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. To tam wykonujemy precyzyjne czynności. Ważne więc, aby strefy robocze były idealnie doświetlone. Źródła światła dobieramy, kierując się przede wszystkim funkcją, jaką musi ono pełnić w konkretnym pomieszczeniu. W kuchni centralnie umieszczona lampa nawet o dużej mocy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przygotowując posiłki, będziemy ustawieni tyłem do źródła światła, przez co zasłonimy sobie widoczność. W takich warunkach trudno jest kroić produkty czy zmywać naczynia. Sprawdzą się natomiast punkty świetlne umieszczone miejscowo. Blat roboczy doskonale podświetlą zwisy umieszczone tuż nad nim – jedno lub wielopunktowe, dopasowane do pozostałych świetlnych elementów w kuchni. Kolejnym miejscem wymagającym dobrego oświetlenia jest wyspa kuchenna. Nad nią możemy umieścić 2-3 lampy wiszące, np. Selene, Conrad czy bardziej industrialne Trinity BRITOP Lighting, które nadadzą temu miejscu charakteru, a jednocześnie dobrze zaakcentują przestrzeń roboczą. Dopełnieniem oświetlenia będą oprawy montowane na cokołach szafek kuchennych, do tego celu BRITOP Lighting stworzył całą kolekcję opraw zaprojektowanych przez Jaco Design – tj. najnowsze lustrzane LED Fortune oraz LIVE, Magic czy Cristal. Wyznaczą one szlak komunikacyjny w kuchni, a przy okazji stworzą intymny nastrój, efektownie podświetlając meble. Dodatkową zaletą jest energooszczędność tych opraw LED – zaświecone przez całą noc będą wyznaczać drogę do kuchni. Światło ogólne sprawdzi się natomiast np. podczas sprzątania podłogi.

Oświetlenie w jadalni

W jadalni oświetlenie ma tworzyć przytulny nastrój oraz sprzyjać spożywaniu posiłków. Jest to szczególnie ważne, bo przy stole spotykają się wszyscy domownicy. Światło buduje tu atmosferę bliskości. W jadalni doskonałe będzie oświetlenie punktowe. Jeśli w pomieszczeniu jest kredens, można go zaakcentować dyskretnym kinkietem pasującym do całości aranżacji. W przypadku jadalni ważna jest też temperatura barwowa światła. Chłodne sprawi, że potrawy będą wyglądały nieapetycznie i blado, dlatego zalecane jest ciepłe, poniżej 3300 K. Im cieplejsze światło, tym będzie przytulniej, a posiłki będą jeszcze smaczniejsze.

W naszej galerii znajdziecie inspiracje, które możecie wykorzystać podczas planowania oświetlenia w swojej kuchni i jadalni.

{images}

Sprawdź też:

Żarówka i kabel – lampa, która zmieni twoje mieszkanie
Nowoczesny design w klasycznym wnętrzu
Odkryj dyskretny urok gotowania

Inne Artykuły: